Ing. Jana Krutáková

  • STAN
  • Jihomoravský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.01.2023 22:36:00

Co říkáte na zálohování PET lahví?

Co říkáte na zálohování PET lahví?

Komentář na facebookovém profilu k zálohování.

 ZÁLOHOVÁNÍ

Právě otázka zálohování obalových materiálů je v rámci agendy životního prostředí často diskutována. Domnívám se, že pokud máme o zálohování uvažovat, je nutné, abychom se zajímali nejen o statistická data, ale také o zkušenost okolních států, které již zálohování zavedly. Proto jsme společně s představiteli z Ministerstva životního prostředí a kolegy z výboru pro životní prostředí absolvovali výjezd na Slovensko.

Zálohování nápojových obalů (PET lahví a hliníku) je zde zavedeno od minulého roku a výše záloh je 15 centů (cca 3,6 Kč). Plastové a plechové obaly jsou vybírány jak za pomoci automatů, tak je v menších prodejnách zaveden ruční odběr. "Zálohomat" při vložení nestlačené láhve či plechovky z ní sejme EAN kód, který musí být neporušen a na základě toho vytiskne kupón v hodnotě dané zálohy.

Vysbírané lahve následně putují do dotřiďovacího centra, kterých je na Slovensku celkem 5 a následně k centrálnímu dotřídění do třídičky v Kočovcích. Zde se již dané obaly roztřídí dle materiálu, barvy a následně jsou slisovány do velkých krychlí o hmotnosti cca 300 kg, aby mohly být odvezeny k samotné recyklaci.

V České republice máme poměrně hustou síť s třídícími nádobami a vyšší procento vytříděnosti. Zavedení záloh i u nás proto vyžaduje zpracování kvalitní studie se všemi ekonomickými, sociálními a ekologickými dopady. Co si o zálohování myslíte vy?

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama