Ing. Jiří Rusnok

  • LIDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

18.05.2013 10:20:13 - Martin Beneš

Prokazování řízení pod vlivem drog

Sněmovna schválila zákon, který usnadňuje prokazování řízení pod vlivem drog. Návrh zavádí tzv. analytický princip, díky kterému bude možné stanovit množství nejběžnějších drog,
které už je považováno za ovlivňující řízení vozidla a přítomnost tohoto množství v krvi řidiče bude považováno za přestupek. Můžete ale zveřejnit nějaké tabulky, kodexy…na kterých jste se shodli a podle kterých se budete řídit? Moc to totiž nechápu, myslel jsem, že pokud vám test prokáže přítomnost drog či alkoholu tak je to trestný čin, co tedy chcete zkoumat? A budou pro řidiče nějaké testy, kterými si to mohou sami zkontrolovat? Na alkohol jsou. Beneš

Odpověď

20.05.2013 10:51:19 - Ing. Jiří Rusnok
Vážený pane Beneši,

celý návrh zákona byl připravován v úzké spolupráci s Českou společností soudního lékařství a soudní toxikologie. Prokazování ovlivnění řidičů návykovou látkou je v praxi složitější než u alkoholu. Musí proběhnout odběry moči, krve a být zpracován psychologický posudek, zda dotyčný byl opravdu pod vlivem nějaké látky. Náš návrh právě zpracování posudku u některých látek ruší. Nařízením vlády budou stanoveny pro jednotlivé látky přípustné hodnoty v krvi, nad které bude dotyčný automaticky považován za ovlivněného danou látkou. Tento princip nelze užít u všech látek, ale u těch nejběžnějších ano.


Souvislost s přestupkovým řízením je taková – pokud je řidič zastaven hlídkou policie a je potvrzena přítomnost návykové látky, jedná se o přestupek. Pokud dojde k dopravní nehodě s vážnými následky, pak se jedná o trestný čin a tato oblast je již řešena soudní cestou. Ovšem u přestupku dochází k časovému protahování řízení, protože přestupek musí být projednán a vyřešen do jednoho roku od jeho spáchání. Právě psychologické posudky dávají prostor k průtahům v projednávání přestupku, protože podezřelí si nechávají zpracovat oponentní posudky apod. a snaží se tak překročit roční lhůtu.


Testovací sady na přítomnost návykové látky jsou finančně nákladnější než testery na alkohol, ale jsou k dostání – např. DrugWipe.