Ing. Jiří Strýček

  • ANO 2011
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,45. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

26.03.2019 16:15:21 - Markéta Hrubá

Rodina je základ státu, uvědomujete si to?

Proč, když jsem na rodičovské musím platit sociální pojištění? Stát mi dá almužnou nějakou dávku a z toho mám státu ještě něco platit? A proč, když pracuji na mateřské na částečný úvazek, musím platit plné sociální pojištění, a ne třeba jen poloviční? Proč? A jestli chcete podporovat pracovité lidi, proč plánujete snížit zásluhovost u důchodů? Já nevím, ale přijde mi, že poslední dobou vymýšlíte jednu hloupost za druhou

Odpověď

06.04.2019 20:06:57 - Ing. Jiří Strýček
Vážená paní Hrubá, děkuji Vám za Váš dotaz. Důchodové a nemocenské pojištění je v České republice založeno na pojistném principu. To znamená na pravidelném placení příspěvku – pojistného. To nejste povinna platit jen v případě, že nevykonáváte žádnou výdělečnou činnost. Na druhou stranu, dobu, po kterou byste nebyla důchodově pojištěna - tedy dobu, za kterou byste neplatila pojistné - by nebylo možné hodnotit pro nárok na důchod. Proto je v zájmu občanů, aby tuto situaci řešiili tzv. dobrovolnou účastí na důchodovém pojištění.

Vláda rodiny podporuje, v současné době se připravuje tzv. Prorodinný balíček, jenž je souborem čtyř zásadních legislativních materiálů. Komplexně by balíček měl řešit problémy v rámci rodinné politiky - podporu rodičů v péči o děti a jejich participaci na trhu práce a podporu rodin samoživitelů. Balíček zahrnuje např. navýšení rodičovského příspěvku, zakotvení tzv. mikrojeslí, zvýšení kvality péče o děti v v dětských skupinách, financování dětských skupin a mikrojeslí ze státního rozpočtu, zakotvení tzv. sdíleného pracovního místa jako alternativy k částečným pracovním úvazkům a konečně tzv. zálohové výživné.