Ing. Josef Bělica, MBA

  • ANO 2011
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.01.2020 19:21:00

Do tří let plánujeme vyměnit většinu výtahů

Do tří let plánujeme vyměnit většinu výtahů

Investice města do výměny výtahů se vyšplhají na více než 180 milionů korun.

Bezpečnost, spolehlivost, obsluha a komfort to jsou důvody, proč se začaly výtahy v havířovských městských bytech měnit. Jedná se o prvních pět výtahů v těchto bytových domech: v ulici K. V. Raise č. p. 8, 10, 12, 14 v Havířově – Město a bytový dům v ulici Kubelíkova č. p. 10 v Havířově – Podlesí. Na dalších 45 výtahů je už připravená projektová dokumentace, v nejbližších dnech bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele.

Stavební přípravy začaly ke konci loňského roku, kdy probíhal dovoz materiálu a přípravné práce na opláštění výtahových šachet. V ulici Kubelíkova č. p. 10 bude odstaven výtah pro nájemníky v úterý 14. ledna. Během výměny výtahu se celý dům stává součástí stavby. Dojde k omezení pohodlí obyvatel, které je dané nejen tím, že je výtah nepojízdný, ale i především kvůli stavebním pracím, bourání, vrtání a hluku. Během realizace bude zajištěn jako u všech staveb technický dozor MRA a dodavatel bude komunikovat se zástupcem domu, informovat ho o harmonogramu prací, současném stavu a plánovaném postupu montáže. Správce pak tyto informace vyvěsí na nástěnkách. „Lidé tak budou mít přehled o chystaných pracích a době, jak dlouho budou jednotlivé práce vykonávány,“ uvedl jednatel Městské realitní agentury Róbert Masarovič a dodal, že seniorům z vyšších pater nabídla zdarma MRA po dobu odstávky výtahu možnost dovozu nákupu a případnou pomoc méně pohyblivým občanům s přesunem dolů po schodech.

„Harmonogram je připravený tak, aby se snížila odstávka výtahu na minimum. Samotná doba výměny výtahu bude trvat od čtyř do šesti týdnů – jedná se o dobu, kdy bude výtah mimo provoz. Použití nových technologií a vyspělých metod výroby přinese podstatné zvýšení komfortu, snížení hlučnosti, nové výtahy budou rychlejší a technologicky odpovídat současným normám,“ přiblížil technický ředitel LIFT SERVIS WORK Petr Chvastek a dodal, že například výtah v ulici Kubelíkova č. p. 10 bude větší zhruba o 45 centimetrů, takže se do něj vejde například kočárek. Nosnost se zvýší z dosavadních 250 kg na 400 kg. Také rychlost bude vyšší, z nynější 0,7 m/s to bude 1 m/s.

Nájemkyně domu Soňa Nezhybová, která bydlí na adrese Kubelíkova č. p. 10 už 12 let, si výměnu výtahu velmi pochvaluje: „Všichni jsme rádi. I mně se stalo, že jsem ve výtahu mezi patry uvízla. Navíc byl strašně malý, takže se do něj nic nevešlo. O výměně jsme věděli dlouho dopředu, takže s tím všichni počítali a mohli si režim rodiny přizpůsobit na dobu, kdy budeme chodit po schodech pěšky. Ale už se těšíme na nový výtah.“

Jako všechny stroje podléhají také výtahy po dlouhých letech provozu opotřebení. „U starých typů dochází k pomalejšímu rozjezdu, tvrdšímu dojezdu, nebo dokonce k zastavení mezi stanicemi. V některých případech se po přetížení již nerozjedou vůbec. Město Havířov už vloni rozhodlo, že technický stav 139 výtahů (z celkového počtu 190) ze 70. let minulého století je nevyhovující natolik, že nemá smysl je opravovat, a musí dojít k celkové výměně. Protože se jedná o náročný proces, počítáme s jeho rozvržením do několika etap,“ řekl jednatel MRA Jiří Lankočí a doplnil, že v první etapě by mělo být vyměněno padesát kusů výtahů.

„Chceme, aby výměna probíhala kontinuálně, a většinu výtahů plánujeme vyměnit do tří let. V dalších letech potom dojde k výměně zbývajících kusů. V horizontu plánovaných pěti let se investice města do výtahů vyšplhají na více než 180 milionů korun. Dále také vedení města počítá s tím, že do bytového fondu celkem investujeme až 500 milionů korun, které půjdou na další důležité opravy a rekonstrukce,“ uzavřel primátor města Havířov Josef Bělica.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama