Ing. Karel Šidlo

  • KSČM
  • Plzeňský kraj
  • Vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,25. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.05.2011 11:17:00

SRN o odstavení jádra ohrožuje udržitelnost dodávek elektřiny v EU

SRN o odstavení jádra ohrožuje udržitelnost dodávek elektřiny v EU

Vyjádření poslance Parlamentu ČR Karla Šidla k důsledkům odstavení jádra v SRN.

Oznámení o rozhodnutí německé kancléřky Merkelové podporovat a ve vládě projednat odstavení všech jaderných zdrojů elektrické energie ve SRN do roku 2022 se bezprostředně dotýká bezpečnosti a udržitelnosti dodávek elektrické energie pro celou EU. Pro Českou republiku přichází v době, kdy na liberalizovaném a propojeném evropském trhu s elektrickou energií je energeticky soběstačná, včetně schopnosti prodeje elektrické energie. Bohužel také v době, kdy není aktualizována Státní energetická koncepce, která určuje dlouhodobý vývoj energetiky na několik desítek let, a to jak z hlediska potřeb společnosti, tak z hlediska „mixu“ energetických zdrojů pro její pokrytí.

Rozhodnutí SRN reagovat na fukušimskou tragédii odstavením jaderné energetiky, a to bez podrobné analýzy jejích příčin a bez posouzení bezpečnosti jednotlivých národních jaderných zdrojů výroby elektrické energie, je jednostranné a přináší rizika. EU se pozvolna začala orientovat právě na podporu jaderné energetiky, jako stabilního a dostatečně kapacitního energetického zdroje, nahrazujícího uhelné elektrárny, při současném velmi překotném rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie. Bezpečnost a udržitelnost dodávek elektrické energie v EU je proto skutečně ohrožena. A navíc, odstavování jaderných energetických zdrojů v Německu zcela určitě přinese mnohem větší poptávku po elektrické energii a tím povede ke skokovému nárůstu cen silové energie na evropském trhu.

Proto nelze rozhodnutí SRN brát na lehkou váhu. Ve velmi krátké době je potřebné projednat a přijmout aktualizaci Státní energetické koncepce i Akčního energetického plánu pro ČR. Z hlediska možností, kapacit a vlivu na životní prostředí ČR je logické rozšiřování výroby elektrické energie z jádra, současně musí dojít k využití všech dostupných prostředků z EU pro posílení a ochranu elektrizační sítě v ČR.

Považujeme postup SRN za nezodpovědný vůči ostatním členským státům EU a jejich občanům. Konečné rozhodnutí o počtu a druhu energetických zdrojů by nemělo být pouze národní prioritou, ale musí být posuzováno i z hlediska potřeb celého evropského společenství.

Karel ŠIDLO, poslanec PČR za KSČM
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama