Ing. Karel Tureček

  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.11.2014 14:35:12 - zemědělec

České zemědělství

Že české zemědělství jen přežívá, není žádnou novinkou, a já se ptám:
1, Proč? Kdo je za to odpovědný?
2, jak dát vzniknout novým pracovním místům v zemědělství?
3, jak podpořit naše potraviny?
4, proč je v takovém stavu, když dostávají stálé nějaké dotace a proč zrovna oni? Myslím, že je spousta dalších odvětví, která na tom nejsou dobře a takové podpory se jim nedostává

Odpověď

27.11.2014 10:22:24 - Ing. Karel Tureček
 Dobrý den,
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

v tom, že české zemědělství přežívá máte pravdu, a to konstatuji s lítostí. Ptáte se, kdo za danou situaci může. Obávám se, že z velké části ti liberální polistopadoví politici, kteří tvrdili, že bez zemědělství se obejdeme. A v neposlední řadě způsob, jakým způsobem byl privatizován potravinářský průmysl. Je škoda, že neprošel návrh na 30% akcíí prvovýrobcům nebo na nalezení silného zahraničního strategického investora jako se to podařilo v průmyslu - viz. Škoda Mladá Boleslav. Přednost dostala česká cesta se spornými úvěry.

Velkým problémem je nefungující  drobné a střední podnikání v oblasti potravinářství. Od toho se odvíjí problém našeho zemědělství (suroviny se exportují bez přidané hodnoty; existuje malý sortiment výrobků v oblasti regionální a místní produkce). 

Tvrdím, že je třeba podporovat české zemědělce, a myslím tím ty, kteří se snaží najít cesty, jak nabídnout spotřebiteli dostatečně široký sortiment potravin srovnatelný se zahraniční nabídkou a v odpovídající kvalitě. Takoví zemědělci u nás jsou, ale nejsou to všichni. Musejí počítat se změnami v poptávce dané moderní dobou, změnou stravovacích návyků apod. Proto stále apeluji na získávání nových informací o inovacích. Ještě musíme urazit kus cesty, abychom v konkurenci obstáli a nesnažili se o rychlý zisk na úkor kvality. Záleží to na iniciativě a vynalézavosti jednotlivých zemědělců. Věřím, že se jim to bude dařit stále víc.