Ing. Klára Dostálová

  • BPP
  • ministryně pro místní rozvoj
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

07.01.2020 11:18:13 - Kadeřábek O.

stavební zákon

Vy nyní říkáte, aby se o zákonu jednalo. Máte dojem, že byl dostatečně váš návrh projednán s obcemi, veřejností, opozicí, než jste s ním přišla? A stavět je jedna věc, ale co uděláte proto, aby nemovitosti byli obyčejným lidem vůbec dostupné? Protože sehnat byt a poplatit ho je dnes umění a luxus. Co uděláte s tím?

Odpověď

14.02.2020 11:37:43 - Ing. Klára Dostálová
Hlavní principy zákona byly projednány už v rámci věcného záměru, ke kterému měly možnost se všechny strany vyjádřit. Na přípravě zákona se podílela řada pracovních skupin a kolegium, jehož členy byli zástupci profesních komor a sdružení, samospráv, odborníci, politici a ti, kteří zákon používají v praxi. V rámci připomínkového řízení paragrafového znění nyní hledáme shodu se všemi stranami, aby byla shoda co nejširší, ale přitom aby zůstal zachován cíl zákona: zjednodušení a zrychlení povolování, maximální redukce razítek a dodržování lhůt. Nyní také jednáme v rámci nové poslanecké skupiny, ve které jsou zástupci všech politických stran tak, aby zákon prošel Parlamentem a začal co nejdříve platit. Na tom se shodujeme napříč politickým spektrem. Se Svazem měst a obcí ČR jsme už dohodu našli. Poslední měsíce navštěvuji kraje, kde si se starosty, politiky a úředníky ze stavebních úřadů vysvětlujeme, co nový zákon přinese v praxi. Z těchto výjezdů si odvážím cennou zpětnou vazbu a také náměty, které mohou zákon ještě vylepšit.

A co děláme proto, aby byly nemovitosti dostupné? Především chceme nový stavební zákon stihnout schválit ještě v tomto volebním období. Zejména velká města trpí krizí dostupného bydlení a jedna z věcí, která by mohla učinit byty dostupnějšími, je právě snadnější povolování staveb. Získat stavební povolení na bytový dům v Praze trvá i přes pět let, metropole by ročně potřebovala zhruba 13 tisíc nových bytů ročně, ale povoluje se jich tam ani ne polovina. Podporujeme i obce, aby mohly stavět byty. Je jasné, že ne všichni si mohou dovolit koupit byt nebo platit komerční nájem. Připravujeme také zákon o dostupném bydlení jako celku, nechceme totiž řešit jen dílčí věc, kterou je sociální bydlení. Proto jsme rozjeli program Výstavba, kdy obec může postavit třeba třicetibytový dům a na dvacet procent z těch bytů, když budou sociální, dostane 100% dotaci. Tím pádem se i ostatní byty zlevní a bydlení bude dostupnější. Obce nyní projektují a říkají: doufáme, že tento program za rok zase nezavřete. Nezavřeme. Naopak, program ještě dále vylepšujeme a pro obce tak bude ještě výhodnější. Jak bude nabíhat poptávka, program může disponovat až třemi miliardami ročně. Ale obce musí mít naprojektováno, musí chtít stavět.