Koalice
Dobrý den, proč jste se vlastně pustili do bitvy kvůli poplatkům? Myslíte, že vám to přinese nějaké politické body? Já myslím, že spíš naopak, ale to je jen můj názor. To podstatné, na co se chci zeptat je financování veřejnoprávních médií z rozpočtu, jak chcete prosadit. Kde na to chcete v rozpočtu vzít peníze? Kolik to vlastně bude? Nemyslíte, že peníze, které na takto hodláte dávat z rozpočtu by byly mnohem prospěšnější jinde? Třeba ve zdravotnictví, školství, sociální sféře, obraně nebo vlastně všude jinde?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Odpověď
Dobrý den,
debata o financování veřejnoprávních médií je legitimní a je dobře, že se o ní vede otevřená diskuse. Nejde pouze o samotnou výši poplatků, ale obecně o to, jak má veřejná služba médií v budoucnu fungovat, jaký má mít rozsah a jak má být financována. Zároveň platí, že veřejnoprávní média musí hospodařit efektivně, otevřeně a s maximální odpovědností vůči občanům.
Současný systém je dlouhodobě předmětem sporů, a proto je namístě vést věcnou debatu o jeho případné modernizaci. Pokud jde o možnost financování ze státního rozpočtu, nejde v evropském kontextu o zcela výjimečný model. Podobné přístupy existují i v některých dalších zemích.
Zároveň je ale zřejmé, že každá taková změna by musela být pečlivě posouzena, a to nejen z hlediska dopadů na veřejné finance, ale také z hlediska zachování nezávislosti veřejnoprávních médií.
Smyslem této debaty by nemělo být stavět proti sobě jednotlivé veřejné výdaje, například zdravotnictví, školství nebo média. Podstatné je hledat takový systém, který bude stabilní, férový, kontrolovatelný a srozumitelný pro občany.
Konkrétní podoba případné změny by proto měla být výsledkem širší odborné i politické diskuse. Nejde o jednoduché rozhodnutí a určitě by nebylo správné činit unáhlené kroky bez důkladného vyhodnocení všech dopadů.
Lidé dnes oprávněně očekávají, že stát bude hospodařit odpovědně a že každá veřejná koruna bude využívána účelně. To musí platit pro všechny oblasti bez výjimky.
S pozdravem
Martin Kolovratník



