Ing. Michael Canov

  • SLK
  • Liberec
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,06. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24. 2. 2021 16:04:18 - mochito

Neměla by vláda nějak jednat?

Ústavní soud vám dal za pravdu, že uzavření jen vybraných obchodů je protiústavní. Ale jestli to chápu správně, tak postižení podnikatelé nemají na žádnou náhradu nárok, protože rozhodnutí platí až od teď. Ale vláda svůj přístup k obchodníkům nemění. Nemělo by se to řešit? Protože jestli dosud neměli na náhradu škody obchodníci nárok, min od teď ho mají. A jestli ho uplatní, doplatíme na to všichni, hlavně příští generace. Navíc přece nemůže stát postupovat protiprávně. Budete po vládě požadovat otevření všech obchodů? Nebo má jinou možnost? Já rozhodnutí soudu chápu tak, že ne.

Odpověď

4. 3. 2021 19:30:12 - Ing. Michael Canov
 Dobrý den. Postižení podnikatelé mají dle mého právního názoru jednoznačně nárok na náhradu škody za celé období, po které byli uzavřeny obchody nařízením vlády, které bylo dle rozhodnutí ÚS protiústavní. To bylo období před nálezem ÚS. V době vydání nálezu již platilo uzavření jiným nařízením vlády.  Musí si to však vydobýt každý jeden obchodník u soudu, protože pochybuji, že to udělá vláda dobrovolně. 
Vláda mohla a také to udělala v době nouzového stavu znovu uzavřít obchody novým nařízením. Musí to však dostatečně odůvodnit.