ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.05.2013 16:12:32

Dle MPSV spasí nezaměstnané agentury práce

Dle MPSV spasí nezaměstnané agentury práce

O politiku zaměstnanosti se na MPSV dlouhodobě nikdo nezajímal, ležela ladem a stranou zájmu.

Minulé vedení mělo plné ruce práce s IT zakázkami a to současné pak s hašením tohoto problému. Růstem nezaměstnanosti a nebezpečím z toho plynoucího se MPSV bohužel nezabývalo.

Pokud tedy nepočítáme změnu metodiky výpočtu míry nezaměstnanosti od nového roku. Počátkem letošního roku nám totiž právě z tohoto důvodu míra nezaměstnanosti zázračně poklesla na 8 %. S užitím metodiky platné ještě v roce 2004 by však míra nezaměstnanosti činila neuvěřitelných 12 %.

V poslední době MPSV konečně začíná nabízet jakési řešení této situace. Jedná se však o řešení účelové v podobě dotací, které přispěje tak maximálně k dalšímu zamaskování problému a v horším pak k deformaci trhu práce. Vždyť ze sedmibodového programu MPSV v boji s nezaměstnaností nekřičí nic více než slovo dotace.

Předáním práce MPSV agenturám práce se ministerstvo zbavuje pouze dalšího dílu své odpovědnosti. Místo vyřešení situace s rostoucí mírou nezaměstnanosti, je tak problém delegován dál. Nápad je to možná hezký, že pokud agentura najde práci na plný úvazek pro dlouhodobě nezaměstnaného a ten si práci šest měsíců udrží tak dostane odměnu. Ale kdo dnes zaměstná člověka dlouhodobě stojícího mimo pracovní trh a hned na dobu neurčitou?

Nekoncepčnost tohoto kroku pak vidím i ve světle úsilí o pružnější a flexibilnější trh práce. Ve sněmovně se přijímá zákon umožňující opětovné řetězení pracovních smluv. Řetězení pracovních smluv na dobu určitou má pomoci zejména sezónním pracovníkům ve stavebnictví a zemědělství. Dále je zde zcela jednoznačná snaha o podporu vzniku částečných pracovních úvazků a dalších atypických úvazků. MPSV však chce, aby pracovní agentury umisťovaly dlouhodobě nezaměstnané a to hned na dobu neurčitou.
Předkládaná opatření MPSV jistě vypadají dobře na papíře. Nad jejich faktickým plněním, efektivitou a reálností však visí nejeden otazník. MPSV se o politiku zaměstnanosti dlouhodobě nestaralo a teď nás svými tiskovými zprávami s pohádkovými scénáři chce ujistit o opaku.

Skutečnost je taková, že o jedno pracovní místo se uchází až 30 nezaměstnaných. Znepokojujícím tempem roste míra nezaměstnanosti zejména mezi mladými lidmi, která koncem roku 2012 v ČR dosahovala 18%, tedy téměř 100 000 nezaměstnaných ve věku do 25 let. Těmito problémy by se mělo MPSV efektivně zabývat a přestat s nesmyslným udělováním dotací či požadavků na zaměstnání dlouhodobě nezaměstnaných na dobu neurčitou.

Ing. Miroslav Jeník
poslanec PČR
místopředseda místního sdružení
člen oblastní rady

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama