Ing. Pavel Šrámek, MBA

  • APB
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.10.2017 19:47:00

Lithium ANO. A co naše zemědělská půda?

Lithium ANO. A co naše zemědělská půda?

Lithium je určitě velkým tématem dnešních dnů a je třeba mu věnovat pozornost, jde tam o miliardy.

 Lithium je určitě velkým tématem dnešních dnů a je třeba mu věnovat pozornost, jde tam o miliardy. Ale proč se nikdo nezabývá problémem české zemědělské půdy, to je také naše bohatství, bohatství České republiky, a tam nejde o miliardy, ale doslova o biliony korun.

Už desítky let tady probíhá doslova skrytý a plíživý výprodej zemědělské půdy do rukou zahraničích investorů. Tachovsko už je z 90% v rukou zahraničních vlastníků. Na dožínkách se mě minulý rok zeptal jeden zemědělec: „A pane poslanče, ten Tachov je ještě český nebo už německý?“. Při dalším rozhovoru vtipně poznamenal, že za pár let už bude stačit jen „překolíkovat“ hranice a je to. Dříve se o území, tedy o půdu, vedly války a bitvy. Dnes si nás koupí, protože český zemědělec nemůže konkurovat velkým investorům, korporacím či investičním fondům z Německa, Itálie nebo Londýna.

Cena půdy se vyšplhala do závratných výšin, kdy pro standardně hospodařícího zemědělce by byla návratnost 1000 let ne-li vůbec nějaká. Investoři to berou jako investici a české zemědělce vyhání z půdy, zatravní ji a berou astronomické ekologické dotace za posekání trávy.V horším případě ji nevratně změní na průmyslovou zónu a s obrovským ziskem prodají pro účely budoucích staveb a "montoven" a my přicházíme doslova o úrodnou hroudu. A to se nám v poslední době děje běžně. Co s tím hodlá ČR dělat? Co s tím uděláme my?

Jsou země v EU, kde si cizinec či právnická osoba nekoupí půdu vůbec, jako ve Francii, Rakousku či Bavorsku. Izrael například svoji zemědělskou půdu neprodává vůbec, vše je v rukou státu a pronajímá ji dlouhodobě pouze a jen pro zemědělské účely. Mě jako farmáře a poslance zároveň, tohle neskutečně znepokojuje.

Vždyť půda je také našim bohatstvím a měl by vlastnit stát když už ne stát, tak aspoň tvrdě vlastnické právo regulovat a hlavně kontrolovat hospodaření s ní. Měl by jí pronajímat pouze a jen zemědělcům, prostě tak, aby právo užívací bylo alespoň rovno právu vlastnickému. Jinak ztratíme nevratně to, co nám zanechali naši předkové pro naše děti a další generace. Časem se nám může také stát, že budeme jako občané nájemci ve vlastní zemi..., a to rozhodně nepřipusťme!

Pavel Šrámek
plzeňský farmář a poslanec


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama