Ing. Radovan Vích

Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • SPD
  • Liberecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.08.2021 9:52:42

Vích (SPD) Řediteli BIS končí mandát a musí být jmenován někdo jiný

Vích (SPD) Řediteli BIS končí mandát a musí být jmenován někdo jiný

Premiér Andrej Babiš požádal o mimořádné svolání sněmovního Bezpečnostního výboru. Jednání je svoláno na tento pátek. Důvodem je projednání návrhu na jmenování nového ředitele BIS po plk. Michalu Koudelkovi, kterému 15. srpna končí 5ti letý mandát.

Je zvláštní, že se tato problematika bude projednávat v době Sněmovních prázdnin, kdy je řada poslanců na dovolených. Na ten samý den je zároveň plánována mimořádná schůze Sněmovny, kde se bude projednávat mj. schválení novely zákona o pomoci v hmotné nouzi (ukončení zneužívání sociálních dávek tzv. nepřizpůsobivými). 
K jednání o novém řediteli BIS je mé stanovisko dlouhodobě konzistentní. Pěti letý mandát současného ředitele BIS končí v polovině srpna. Po jeho odchodu by ho měl po nezbytnou dobu zastupovat statutární zástupce a nového ředitele by měla jmenovat nová vláda. Jednak stávající ředitel BIS označil program našeho hnutí za extremistický, a také jeho mediální vystupování není v souladu s tím, jakou funkci vykonává. Zpravodajské služby pracují v utajení a tak by měli i jejich ředitelé vystupovat. K mediálním vyjádřením mají své tiskové mluvčí. 
Obecně všechny funkce pro bezpečnostní sbory a ozbrojené složky plánované pro generály, by měly být obsazovány maximálně na dobu čtyř let. Je potřeba zajistit kariérní řád a rotaci lidí na těchto vrcholných funkcích. Musí přijít další.
V případě plk. Koudelky jeho pokračování, anebo dokonce opakovaný mandát, není přínosem ani pro ČR, ani pro BIS ale ani pro jeho další profesní rozvoj. Předpokládám, že premiér Andrej Babiš představí členům Bezpečnostního výboru další postup vlády po skončení mandátu plk. Koudelky a budeme schopni k tomu přijmout odpovídající usnesení.
Radovan Vích
poslanec a člen Bezpečnostního výboru
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama