Ing. Vojtěch Munzar

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,83. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.01.2023 21:39:00

Euro by nám menší inflaci nedalo

Euro by nám menší inflaci nedalo

Komentář na facebookovém profilu k inflaci.

 Inflace ovlivňuje ekonomiky všech členských států Evropské unie. Podle ukazatelů meziroční inflace za prosinec nejvíce postihuje státy střední a východní Evropy.

Inflace je nejvyšším nebezpečím pro naši ekonomiku, protože snižuje hodnotu měny, výdělků i úspor, proto je proti ní potřeba bojovat.

Není ale pravdou, že pokud bychom měli euro, tak bychom měli menší inflaci. Na vrcholu žebříčků států v EU s nejvyšší inflací se dlouhodobě drží Litva, Lotyšsko a Estonsko, tedy státy, které euro mají.

Hospodářská politika stojí na dvou nohách – na fiskální a monetární politice. Pokud bychom neměli vlastní měnu a vlastní měnovou politiku, tak by centrální banka nemohla inflaci přibržďovat úrokovými sazbami a nepomáhalo by nám posilování kurzu koruny. Bez zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou bychom měli inflaci ještě daleko vyšší.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama