JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,85. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

11.07.2019 11:24:25 - FRONTMAN

KOALICE PEVNĚ SEVŘENA, REPUBLIKA ZDANĚNA

Paní ministryně ,
napadá Vás co by se dalo ještě zdanit?
"Za to projídání budoucnosti a udržení na vratké lodi koalice v rozbouřeném moři argumentů opozice .... nám všem zašlo slunce naděje ANO BUDE LÍP.."
Firma je předlužena a její bezzubý šéf v podrůčí ČSSD. No to je terno...povím Vám.
Co plánujete, bude platit tu Vaši touhu udržet se u vesla?

J.Kudela

Odpověď

12.07.2019 10:59:49 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
není mi moc jasné, o jaké předlužené firmě teď píšete. Pokud tím myslíte naši zemi, ta patří mezi nejlépe hospodařící státy EU. Vládní sektor jako celek už několik let hospodaří s přebytkem a navíc státní dluh je relativně nízký a stabilizovaný. Poměr státního dluhu na HDP jsme snížili ze 41,1 % v roce 2013 až na loňských 30,6 %. A nominální výše státního dluhu za stejné období klesla o cca 61 miliard. Letos by pak podle našich propočtů měl poměr státního dluhu na HDP klesnout dokonce pod 30 %.
 
To velice oceňují prestižní ratingové agentury, které opakovaně udělují naší zemi vynikající hodnocení. Znamená to, že ji investoři považují za důvěryhodného a spolehlivého partnera.
 
V daňové oblasti je i nadále naší prioritou zlepšit výběr stávajících daní bez toho, abychom je navyšovali. Naopak daně dokonce snižujeme. Během posledních pěti let jsme lidem i firmám snížili daňovou zátěž o 100 miliard. A letos na jaře prošel schvalovacím procesem daňový balíček, který snižuje DPH na dodávky tepla a živnostníkům výrazně snižuje daně tím, že zdvojnásobuje strop pro uplatňování výdajových paušálů na 2 miliony korun.
 
Navíc senátoři v současnosti projednávají novelu obsahující úplný náběh EET, v níž jsme přichystali snížení DPH na celou řadu odborných služeb a na oblast stravování. V novele je také obsaženo snížení DPH na vodné a stočné o třetinu s tím, že využijeme všech regulatorních pravomocí k tomu, aby tuto úlevu pocítili peněženky všichni občané jako koneční spotřebitelé.
 
Patrně narážíte na náš návrh, který upravuje sazby spotřebních daní u tabáku a alkoholu. Tímto návrhem plníme bod z vládního programového prohlášení, v němž jsme se zavázali prosazovat taková opatření, která povedou ke snižování škod a rizik spojených s problematikou závislosti na návykových látkách a hazardním hraní.
 
Vycházíme jím vstříc požadavkům ministra zdravotnictví a předsedkyně vládního výboru pro prevenci závislostí, kteří dlouhodobě upozorňovali na rostoucí dostupnost návykových látek. Během posledních deseti let vzrostla průměrná mzda o 44,2 %. Spotřební daň z lihu se ale za tu dobu nezvyšovala. Spotřební daně u cigaret a tabáku se sice průběžně navyšovaly, ale jejich růst zdaleka neodpovídal rychleji stoupajícím platům a mzdám, takže i tabákové výrobky se staly dostupnějšími.
 
Máme jednu z nejvyšších spotřeb alkoholu a tabáku na osobu, zatímco ceny jsou jedny z nejnižších. Celospolečenské náklady závislostí dosahují u alkoholu 59 miliard Kč ročně a u kouření dokonce přesahují 100 miliard. Nad tím prostě nemůžeme zavírat oči. Zničujícím dopadům závislostí na návykových látkách je třeba předcházet. Jedním z účinných způsobů je právě zvýšení spotřebních daní, protože díky němu se sníží dostupnost těchto látek a zvýší se tak ochrana před vznikem závislostí.
 
S úctou
Alena Schillerová