JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.09.2019 12:23:29 - Císlerová

Daňové výjimky

Nač jsou dobré? Nedeformují trh?

Odpověď

12.12.2019 9:31:46 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
pokud sečteme všechny úlevy, slevy a výjimky v našem daňovém systému, dostaneme se téměř k číslu 600. Člověk nemusí být ani daňový specialista, aby věděl, že takový počet daňových úlev srozumitelnosti daňového systému neprospívá. Na Ministerstvu financí jsme proto dali dalším výjimkám stopku a společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu se zavázali v živnostenském balíčku, že budeme pracovat na jejich redukci, zobecňování a slučování.
 
Intenzivně nyní pracujeme na detailním zmapování daňových výjimek a vyhodnocení jejich mikro i makroekonomických dopadů, včetně vlivu na výši obecné daňové zátěže. Revize daňových výjimek a s tím související zjednodušování daňového systému je zároveň předpokladem pro plošné snížení daňové zátěže.
 
U výjimky totiž platí to, že sice může znamenat nižší daňovou povinnost pro jednoho poplatníka, zároveň ale vytváří tlak na zvyšování daňové zátěže všech ostatních poplatníků, kteří si ji uplatnit nemohou. S daňovými výjimkami související složitost daňového systému navíc zvyšuje administrativní zátěž a právní nejistotu podnikatelů a pochopitelně také snižuje efektivitu správy daní.
 
Se srdečným pozdravem
Alena Schillerová