JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

20.07.2019 13:01:42 - Banderas

Dobrý den

Mám dojem, že jste skokovým navyšováním mezd státním zaměstnancům roztočili inflaci. Každý dostane přidáno, ale tím znehodnocujete peníze střadatelů, kteří si spořili 30let na ´´přilepšení´´ k důchodu. Vy jen tisknete další obrázky co se za ně nakupuje.
Děkuji

Odpověď

12.12.2019 9:51:12 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
ve skutečnosti rostou v posledních letech velmi výrazně výdělky napříč všemi sektory ekonomiky, a to především kvůli nedostatku pracovních sil. Vláda přitom navyšuje platy ve veřejné sféře tak, aby držely s růstem mezd v soukromém sektoru krok.
 
V příštím roce by podle našich propočtů měly mzdy napříč ekonomikou stoupnout o 5,9 %. Naproti tomu platy ve státní správě porostou v průměru o 4 %. Ze veřejných zaměstnanců si nejvíce polepší učitelé, na které bohužel předchozí vlády zapomínaly. Naše vláda tedy navyšováním učitelských platů splácí starý dluh předešlých vlád.
 
Najít na trhu vhodný finanční produkt, který Vaše úspory ochrání předtím, aby je neujídala inflace, bývá velký oříšek v každé době. Obecně platí, že u produktu nabízejícím vyšší výnosy musíte počítat také s vyšším rizikem a obráceně. Můžete ale zkusit zlatou střední cestu a investovat do státních dluhopisů. Pokud chcete zajímavě a přitom bezpečně zhodnotit své volné finanční prostředky, pak právě pro vás jsou státní dluhopisy ideální volba.
 
Od konce minulého roku nabízí Ministerstvo financí běžným domácnostem možnost investovat do Dluhopisu Republiky. Jde o nejbezpečnější konzervativní způsob spoření s garantovaným výnosem a zárukou splacení investované částky. Díky Dluhopisu Republiky můžete zhodnocovat své úspory za výhodných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny.
 
V současné době nabízíme tři typy dluhopisů – reinvestiční, fixní a protiinflační státní dluhopis. Všechny jsou splatné do 6 let od data emise. Investici ale můžete ukončit i dříve formou předčasného splacení, a to bez jakékoli finanční penalizace.
 
Reinvestiční dluhopis má předem pevně nastavené výnosy, které každým rokem stoupají. Fixní dluhopis je pro ty, kteří si chtějí nechat otevřená zadní vrátka pro případ, že by investované peníze potřebovali dříve než za 6 let splatnosti. Jeho výnos je pevně stanoven pro všechna výnosová období konstantní až do splatnosti dluhopisu.
 
Proti-inflační dluhopis je naprosto unikátní nástroj, který vaše úspory spolehlivě ochrání před znehodnocováním inflací. Jeho výnos pružně kopíruje vývoj spotřebitelských cen a je ročně navýšen o 0,5 procentního bodu. Jinými slovy, pokud by inflace v daném období dosáhla např. 2,5 %, pak váš výnos dosáhne 3 % p. a. Nejenže tedy inflaci pokryje, ale dokáže ji i mírně překonat. Tohle vám žádný jiný produkt na trhu negarantuje.
 
Dluhopisy určené domácnostem mají na trhu finančních produktů své místo a je o ně vysoký zájem. Za předchozí čtyři úpisy občané objednali a uhradili státní dluhopisy za více než 10,4 miliard korun. Pokud i Vás tato možnost zaujala a chcete se o Dluhopisu Republiky dozvědět více informací, pak určitě navštivte www.dluhopisrepubliky.cz.
 
S přáním pěkného dne
Alena Schillerová