JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

17.08.2019 14:46:02 - ghostassasin

Dobrý den,chci se vás zeptat co se děje se sociálním pojištěním co vám nedobrovolně odevzdávám.

Měsíčně odvádím cca 8600kč ,Jestli jsem dobře počítal ,když budu brát cca 15 000kč důchod musel bych žit asi do 87 let abych dostal zpět to o co jsem byl nedobrovolně okraden a diky čemu mám plat jako mongolský pastevec. Když umřu v 70 letech ty peníze jsou pryč nedostanou je ani děti,zdá se vám tato zlodějna normální? A to chcete ještě zvedat odchod do důchodu? Nezdá se hnutíčku ANO co je čestnost sama ,že je to nějak nespravedlivé? A jak to máte s bojem s cigaretami,tam jste také nějak zapomněli při tom,jak jste hulákali,kolik ,že nestojí kuřáci peněz zdravotnictví,ale nějak jste chytře vynechali to ,že kuřáci umírají zpravidla o 15 let dříve,tedy opět stát či někdo na zakázkách shrábne to co ten kuřák nevybere na důchodu vidte?

Odpověď

20.09.2019 10:35:32 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
z příjmů získaných z daní a odvodů stát financuje služby, které následně poskytuje občanům. Konkrétně sociální pojištění je určeno na důchodové pojištění, nemocenské pojištění a také na příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pravidelný odvod pojistného tedy nejde pouze na Váš důchod, ale také Vás zajistí v případě nemoci nebo ztráty zaměstnání.

Na druhou stranu máte jistě pravdu, že tyto systémy jsou v České republice značně solidární, jejich zásluhová složka je tak potlačena, aby např. vyrovnávala rozdíly vysoko a nízkopříjmových. Je to otázka spravedlnosti, kterou každý vnímá jinak. Oblast sociálního pojištění a z něj vyplácených dávek má ovšem plně v gesci Ministerstvo práce a sociálních věci, proto doporučuji směřovat Vámi odlišně vnímaný vztah solidarity a zásluhovosti na něj.  
Naše vláda nebude zvyšovat věk odchodu do důchodu. Každopádně důchodová reforma je jednou z priorit naší vlády. A to zcela logicky. Dnes už totiž víme, že až okolo roku 2030 začnou do důchodu odcházet silné ročníky ze 70. let, bude věkové složení naší společnosti takové, že pokud bychom do té doby opravdu s ničím nepřišli, budeme mít s udržitelností našeho důchodového systému hodně velký problém.
 
Máte pravdu, že kuřáci umírají v průměru dříve než nekuřáci, ale jejich závislost je i přesto velkou finanční zátěží nejen pro ně samotné a jejich rodiny, ale i pro veřejné rozpočty. Podle odborných studií se celospolečenské náklady spojené s kouřením vyšplhají každý rok na více než 100 miliard korun. A nad tím prostě nemůžeme zavírat oči!
 
Zničujícím dopadům závislostí na návykových látkách je třeba předcházet. Jedním z účinných způsobů je omezováním jejich dostupnosti, např. cenové zvýšením spotřebních daní. Snížením dostupnost těchto látek se zvýší ochrana před vznikem závislostí. Navíc bude možné dát více prostředků na projekty zaměřené nejenom na léčbu, ale primárně na prevenci závislostí.
 
Se srdečným pozdravem
Alena Schillerová