JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

12.07.2019 16:00:17 - tava

Dobrý den,skopíroval jsem vám muj minulý dotaz,že když příjde krize tak

my co dnes platíme nakupování hlasu duchodcu budeme žít bez práce ze sociálních dávek 3400 na měsíc a důchodci si budou užívat na ukor nás co jsme to platili? Chci tedy vyjádření,zda se vám zdá normální abychom měli daně jako ve Švédsku a platili vaše nakupovaní hlasu a za to pak v době krize živořili za 3400kč sociálních dávek na rozdil od duchodcu ,kteří budou díky vám vysmáti? PROČ MANIPULUJETE S MÝM DOTAZEM,NEBO NEROZUMÍTE PSANÉMU TEXTU? Já se vás jasně ptám co bude s námi co dnes děláme za nuzné platy a máme daně vyšší než Švédi? Zdá se vám normální,že máme daně vyšší než Švédsko,kde je sociální systém úplně o něčem jiném než ta žebrota v ČR?! Ve Švédsku dostanou lidé bez práce dávky které pokryjí i jejich půjčky co si vzali před krizi u nás člověk dostane smradlavých 3400kč . Ptám se vás tedy opětovně co chystáte pro ty co vám dnes platí vaše nakupování hlasu duchodcu ? Budeme brát podporu 3400kč ? Kdy se začnete zajímat o ty co ždímáte aby měli důstojný život i když bude kri

Odpověď

19.07.2019 13:41:01 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
především není pravda, že bychom v ČR platili vyšší daně než Švédové. Když se podíváme na daň z příjmu, v porovnání se Švédskem je u nás efektivní daňová sazba u průměrného příjmu o 5 procentních bodů nižší, u nadprůměrných příjmů je tento rozdíl dokonce 40 procentních bodů. A kdybychom srovnávali sazby podle zákona, pak by tento rozdíl byl ještě vyšší.
 
Přesto souhlasím s tím, že celkové odvody za zaměstnance jsou u nás poměrně vysoké. Ostatně proto jsme se v programovém prohlášení zavázali tyto odvody snížit v závislosti na možnostech státního rozpočtu. Jedním ze způsobů je zrušení superhrubé mzdy. Na tomto návrhu pilně pracujeme.
 
Švédské platy jsou oproti těm českým neporovnatelné, ovšem naše vláda podniká aktivní kroky k tomu, aby se tato mezera snižovala. Opakovaně zvedáme minimální mzdu. Předchozí vlády ji nezvyšovaly dlouhé roky. Až v posledních letech minimální mzda pravidelně navyšuje - od léta 2013 postupně vzrostla o 5 350 Kč až na současných 13 350 Kč. A nyní jednáme o jejím dalším růstu. Také opakovaně navyšujeme platy učitelům a dalším pracovníkům ve veřejné sféře. Všemi těmito kroky vytváříme tlak na to, aby rostly mzdy i v soukromé sféře.
 
K tomu, abychom se jednou přiblížili (nejen) švédským platům, to ale samo o sobě nestačí. Do budoucna musíme přejít na jiný model ekonomiky a orientovat se na investice s vyšší přidanou hodnotou, třeba do technologických center. Není udržitelné, abychom zůstávali jen levnou montovnou. Právě proto jsme loni v září schválili novelu, která přinesla zásadní změnu v poskytování veřejné podpory investorům.
 
Dříve mohl automaticky získat investiční pobídky ve formě daňových úlev každý, kdo splnil požadované podmínky. Nově bude o přiznání daňových úlev rozhodovat vláda. A věřte mi, že budeme pečlivě vybírat, jaký projekt podpořit. Budeme preferovat právě náročnější investiční akce s vyšší přidanou hodnotou, které budou mít ambici zvýšit inovativní potenciál naší ekonomiky.
 
Situaci za hranicemi samozřejmě bedlivě sledujeme, ale aktuální dění nám v tuto chvíli nenaznačuje, že by naši zemi měla krize zasáhnout. Je pravda, že nám ekonomika trošku zpomalila, ale rozhodně není na konci s dechem. Její růst byl v předchozích letech mimořádně silný a teď se zkrátka vrací na svůj dlouhodobý průměr. Letos i příští rok by měla ekonomika stoupnout o stále solidních 2,4 %, což je mimochodem třikrát více než právě v Německu. Rozhodně bych tedy nemalovala čerta na zeď.
 
Vaši situaci neznám, moc jste mi toho o sobě neřekl. Budu předpokládat, že jste ekonomicky aktivní a máte příjem z výdělečné činnosti. Pokud byste byl nedej bože ze zaměstnání propuštěn, můžete v závislosti na věku pobírat podporu v nezaměstnanosti (5, 8, 11 měsíců) a pak případně dávky v hmotné nouzi.
 
Přesná výše dávek v hmotné nouzi je individuální záležitost a závisí na několika faktorech, jako je např. okruh společně posuzovaných osob, popř. pobírání příspěvku na bydlení apod. Přesné informace o tom, na jakou částku byste případně měl nárok, Vám sdělí na Úřadu práce. Každopádně Vámi zmíněná částka 3 400 Kč (nebo přesněji 3 410 Kč) není stanovenou výší sociálních dávek, ale jedná se o životní minimum, což je ukazatel, od něhož se výše dávek odvíjí.
 
Znovu se ale ohrazuji vůči Vašemu názoru na důchodce. Mluvíte o lidech, kteří celý život pracovali a jako daňoví poplatníci přispívali na fungování našeho státu. Za to si zaslouží, abychom jim zajistili důstojné stáří. Nezlobte se na mě, ale pokud říkáte, že žijí na úkor ostatních, je to od Vás opravdu krátkozraké.
 
Mějte se.
Alena Schillerová