JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.08.2018 9:58:33 - flodam

EET

Paní ministryně, kdy konečně zveřejníte pravdivé údaje o tom, kolik že miliard přineslo zavedení EET do státního rozpočtu a kolik tento tyátr stál peněz a kolik malých podnikatelů tato fraška zlikvidovala???? Prosím paní ministryně o pravdu ne o překrucování a podobně, abyste se nedostala do konfliktu s Vašim nadřízeným Babišem, který tuto nehoráznost měl jako vlajkovou loď.

Odpověď

05.09.2018 10:07:03 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
naše dosavadní zkušenosti a čísla jasně ukazují, že EET je úspěšným projektem, v němž jde nejen o lepší výběr daní, ale také o to ukázat, že od teď hrají všichni podle stejných pravidel. Všechny základní informace o EET včetně nákladů naleznete na webu www.etrzby.cz. O výsledcích EET jsem hovořila již mnohokrát, ale velice ráda je zopakuji. Její přínosy totiž překonávají naše očekávání.
 
Za prvních 15 měsíců jejího fungování jsme jen díky EET vybrali na DPH o 6,6 miliardy korun navíc. A kdybychom vzali v úvahu ještě snížení DPH v pohostinství, k němuž jsme přistoupili, byl by přínos EET ještě zhruba o miliardu vyšší. Brzy již budeme mít také přesná čísla, o kolik díky EET zvýšilo inkaso daní z příjmů. Mohu Vás však ujistit, že náš původní odhad 18 miliard korun ročně bude po náběhu všech fází spolehlivě dosažen.
 
Vždy, když jsme se setkala s tvrzením, že někdo musel kvůli EET ukončit své podnikání, ptala jsem se ho na konkrétní důvody, proč zrovna EET bylo tou příčinou, ale zatím jsem neslyšela žádné jasné vysvětlení. Ani statistiky nic takového nepotvrzují. Právě naopak, u stravovacích služeb došlo k velkému nárůstu plátců DPH - od zavedení EET do počátku června letošního roku o více než 16 %! A růst počtu plátců DPH v tomto odvětví byl ve srovnání s průměrným nárůstem za všechny sektory dokonce téměř čtyřnásobný. I podle údajů Bisnode vzniklo v oboru stravování v roce 2017 o 275 podniků více, než jich zaniklo.
 
Podle průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků, kterého se zúčastnilo 300 malých hospod, je největším problémem v této oblasti podnikání nikoliv EET, ale nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a nadměrná administrativa obecně. My na Ministerstvu financí jsme si ale také nechávali zpracovat několik průzkumů k EET. A z nich vyplývá, že většina občanů naší země považuje EET za pozitivní opatření.
 
S přáním pěkného dne
Alena Schillerová