JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,9. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

26. 3. 2020 12:44:55 - Damph

Finanční injekce

Odpustíte odvody živnostníkům a malým podnikatelům - dobře. Ale co je zachrání od úplného krachu když jejich provozy jsou zavřené nebo fungují třeba na 10%?
František Černoch

Odpověď

24. 4. 2020 20:20:18 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,

vláda operativně přijala řadu opatření, aby živnostníkům v této složité situaci pomohla. Jedná se například o rozšíření ošetřovného, finanční kompenzace pro zaměstnavatele nebo bezúročné půjčky pro současnou situací postižené podnikatele. Dále došlo k prominutí zálohu na daň z příjmů splatné v červnu a také k vyhlášení šestiměsíčních prázdnin v placení zdravotního a sociálního pojistného pro všechny živnostníky.

Přišli jsme také přímou finanční podporou živnostníkům, programem Pětadvacítka. Tento kompenzační bonus ve výši 25 000 Kč se vztahuje na období od 12. 3. do 30. 4. 2020. Protože kvůli preventivním vládním opatřením budou mít živnostníci zavřené provozovny i v květnu nebo dokonce ještě začátkem června, nemůžeme je samozřejmě nechat bez další finanční podpory. Proto se Pětadvacítka prodlužuje a pokračovat bude i po 30. dubnu. Kompenzační bonus bude znovu 500 Kč na den, a to do konce omezujících opatření, což je zatím 8. června.

Před několika dny také vstoupilo v účinnost úvěrové moratorium, které běžným spotřebitelů, ale také OSVČ a firmám umožňuje odložení splátek úvěrů a hypoték až o půl roku, a to u jakékoliv banky nebo nebankovního poskytovatele úvěrů.

Souhrn opatření pro podnikatele si přehledně můžete přečíst na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/opatreni-na-pomoc-podnikatelum-a-zivnostnikum--253690/.

Ujišťuji Vás však, že každý den jednáme o nových a nových opatřeních, která pomohou tuto nelehkou situaci přečkat. Snažíme se myslet opravdu na všechny.

Přeji hodně sil.

Zdraví
Alena Schillerová