JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10.05.2019 10:57:55 - petrforbersky@seznam.cz

Kolik jste naspořili?

Proč se tak málo investuje, dokonce méně než v době krize? Nejde o částku, ale o procentuální vyjádření, kolik na investice z rozpočtu jde, a to je snad nejmíň v historii. Kdy jindy je podle vás čas na investice než teď? A když ještě rozebíráte fondy, které dosud byly, nehrozí, že až přijde krize, tvrdě na to doplatíme? Vy se pravděpodobně do té doby dostatečně zajistíte, ale co my?

Odpověď

23.05.2019 11:18:17 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
rozhodně není pravda, že by se u nás investovalo nejméně v historii. Ve skutečnosti investujeme oproti minulosti více a rok od roku tyto výdaje navyšujeme. Na rok 2018 jsme naplánovali investice ve výši 90,12 miliard korun, nakonec jsme ale tento plán překonali o více než 26 miliard. Oproti roku 2017 jsme tak proinvestovali navíc přes 35 miliard. V letošním roce dáváme na investice 122,2 miliard korun a v tom příštím počítáme dokonce se 135 miliardami.
 
To jsem Vám ale uvedla celkové částky, ve kterých jsou započítány i peníze z EU. Podívejme se teď jen na „české“ peníze. Z našich národních zdrojů půjde letos na investice 79,7 miliard korun, což je rekord. A v příštím roce to bude dalších 85 miliard. To je výrazně více než v dobách recese, kdy se z národních zdrojů proinvestovalo 47,8 miliard v roce 2012 a jen 42,7 miliard v roce 2013.
 
Investice přitom zůstávají naší prioritou i pro další léta. Během loňského roku jsme objížděli republiku a mapovali investiční potřeby našich obcí a krajů. Díky tomu jsme jako vůbec první vláda vypracovali dlouhodobý plán investic, který zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.
 
K tomu bych ráda doplnila, že jsme v posledních letech také napravovali nespravedlnosti, které zůstaly po předchozích vládách. Podnikli jsme řadu kroků ke zvýšení životní úrovně občanů v naší zemi. Pravidelným navyšováním minimální mzdy v posledních letech vytváříme tlak na to, aby mzdy rostly všem. Také rekordně vzrostly důchody, zvýšily se platy učitelům a dalším pracovníkům ve veřejné sféře a přijali jsme celou řadu opatření sociální oblasti. Přesto ale udržujeme veřejné finance přebytkové a státní dluh nízký a stabilizovaný.
 
Loňský rok zakončil státní rozpočet v přebytku 2,9 miliard korun. V roce 2016 jsme dokonce dosáhli rekordního přebytku 61,8 miliard korun a o rok později jsme měli téměř vyrovnanou bilanci. Také vládní sektor jako celek už několik let hospodaří s přebytkem, který nás řadí mezi nejlépe hospodařící země EU. To oceňují ve svých hodnoceních i prestižní ratingové agentury, které řadí naše veřejné finance do evropské špičky.
 
Také bych ráda připomněla, že od roku 2016 je v přebytku také strukturální saldo, které zachycuje bilanci našeho hospodaření očištěnou od vývoje ekonomiky. Loni bylo strukturální saldo v přebytku 1,1 % HDP, což nás v Evropě řadí opět na přední příčky. To znamená, že se nespoléháme na ekonomický růst a že zdravá kondice veřejných financí je výsledkem naší odpovědné fiskální politiky. Pokud by tedy měly někdy přijít horší časy, státní kasa na to bude připravena a ustojí to s přehledem.
 
A tvrzení o rozpouštění rezerv je mýtus, který se objevil v souvislosti naší novelou zákonu o zrušení Fondu národního majetku. Realita je úplně jiná. Možnost převádět prostředky z výnosů privatizace do státního rozpočtu byla uzákoněna už od roku 2012. Od té doby vlády převáděly do rozpočtu každý rok v průměru 10 miliard korun, a to při zachování bezpečného zůstatku na krytí privatizačních výdajů, zejména ekologie.
 
A naše novela přináší do tohoto procesu větší transparentnost. Díky ní už nezávisí nakládání s penězi z privatizačních účtů na libovůli vlády a ministrů financí, ale je plně pod kontrolou Parlamentu. Podrobně to vysvětluji například tady: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2018/navrh-ministerstva-financi-posiluje-roli-33644
 
Mějte se hezky.
Alena Schillerová