JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,72. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

17.04.2019 13:46:59 - dinosaurus Rex

Podle mě se chováte nezdpovědně

Proč, když se české ekonomice daří jako nikdy, máte schodkový rozpočet a ještě si navíc ,,půjčujete"? Půjčovat je hodně nadnesené, protože vy ty peníze jen vezmete a nevrátíte. A z čeho bude pak na důchody nebo na potřebné investice?

Odpověď

23.05.2019 10:33:36 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
v letošním roce už nám růst ekonomiky zpomaluje. Ale jinak máte pravdu, v předchozích letech jsme zažívali silný ekonomický růst. Ale přesně tomu právě odpovídalo i hospodaření státu, které nejenže bylo vyrovnané, ale dostalo se i do přebytku.
 
Loňský rok zakončil státní rozpočet v přebytku 2,9 miliard Kč. V roce 2016 jsme dokonce dosáhli rekordního přebytku 61,8 miliard Kč a o rok později jsme měli téměř vyrovnanou bilanci.
 
Také vládní sektor jako celek už několik let hospodaří s přebytkem a navíc státní dluh je nízký a stabilizovaný, což nás řadí mezi nejlépe hospodařící země EU. Podíl státního dluhu na HDP jsme snížili ze 41,4 % v roce 2013 až na loňských 30,7 %. A nominální výše státního dluhu za stejné období klesla o více než 61 miliard. To oceňují ve svých hodnoceních i prestižní ratingové agentury, které řadí naše veřejné finance do evropské špičky.
 
Také bych ráda připomněla, že od roku 2016 je v přebytku také strukturální saldo, které zachycuje bilanci našeho hospodaření očištěnou od vývoje ekonomiky. Loni bylo strukturální saldo v přebytku 1,1 % HDP, což nás v Evropě řadí opět na přední příčky. Co to znamená? Že se nespoléháme na ekonomický růst a že zdravá kondice veřejných financí je výsledkem naší odpovědné fiskální politiky. Pokud by tedy měly někdy přijít horší časy, my na to budeme připraveni.
 
To, že ekonomika nyní zpomaluje, nás nepřekvapuje, prostě se vrací na svůj dlouhodobý průměr. V aktuální prognóze počítáme pro letošní i příští rok se stále solidním 2,4% růstem. Díky tomu, že udržujeme přebytkové a málo zadlužené veřejné finance a máme rekordně nízkou nezaměstnanost, nám při ekonomickém zpomalení rozhodně nehrozí tvrdý pád. Dokážeme i bez s drastických škrtů zvládnout to, co ekonomové nazývají „soft landing“, tedy měkké přistání.
 
Jsem toho názoru, že prevence je vždy lepší než léčba. Proto budeme s ostatními ministry pokračovat v hledání úspor na správných místech. Mám na mysli zejména snižování nákladů na provoz rezortů a snižování počtu úředníků ve stání správě. A také modernizovat nepřehledný a nákladný systém sociálních dávek, aby sloužil skutečně potřebným.
 
Co se týče důchodů, díky úpravě valorizačního schématu a zvýšení základní výměry se v letech 2015-2019 průměrný měsíční důchod zvýšil téměř o 2 tisíce Kč. To je skoro třikrát víc než v předešlých čtyřech letech, kdy důchod vzrostl dohromady jen asi o 700 Kč. A v příštím roce důchody porostou o dalších 900 Kč.
 
Moc dobře si uvědomujeme, že bez investic do infrastruktury, životního prostředí nebo zemědělství se naše země neobejde. A naše výsledky tomu odpovídají. Na rok 2018 jsme naplánovali investice ve výši 90,12 mld. Kč, nakonec jsme ale tento plán překonali o skoro 30 miliard. A oproti předchozímu roku šlo na investice o 38 miliard více, což je zlepšení o 46,4 %. V letošním roce pak počítáme s investicemi ve výši 122,2 miliard korun.
 
Investice zůstávají naší prioritou i pro další léta. Během loňského roku jsme objížděli republiku a mapovali investiční potřeby našich obcí a krajů. Díky tomu jsme jako vůbec první vláda vypracovali dlouhodobý plán investic, který zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.
 
Zdravím,
Alena Schillerová