JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

11.10.2018 16:49:04 - krrissus

Přeji pěkný den paní ministryně a děkuji za předchozí odpovědi. :-)

V současné době se řeší zdanění církevních restitucí. Jak ale odvádějí církve daně z příjmů za svatby, pohřby a křty, jak odvádějí daně z darů věřících či z církevních kasiček v kostelech? Odvádějí to jako fyzické osoby a nebo jako právnické osoby či je zdaňuje církev. Není to tak, že duchovní dostávají malé platy aby nemuseli platit vysoké sociální, zdravotní pojištění a daň z příjmů??? Nespoléhají církve na to, že finance k platu získávají duchovní z právě z výše jmenovaných příjmů? A je tu ještě jedna otázka? Proč nestanoví stát věk odchodu do důchodu duchovním, když stále přispívá na jejich platy. Není výjimkou, že plat berou duchovní ještě v osmdesáti letech.

Odpověď

12.12.2018 7:18:37 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

Dobrý den,

dary pro veřejně prospěšné poplatníky jsou ze zákona osvobozeny od daně z příjmu, pokud jsou využívány k veřejně prospěšným účelům. To se týká i výnosů z kostelních sbírek.

Na platy duchovních stát nepřispívá od roku 2013. Podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi se od roku 2013 vyplácí církvím ze státního rozpočtu finanční náhrada a příspěvek na podporu jejich činnosti. Pak už záleží plně na rozhodnutí církve, na co tyto peníze v rámci své činnosti použije.

V této souvislosti bych ráda připomněla, že cílem zmíněného zákona je dosažení úplné ekonomické odluky církví od státu. To mimo jiné znamená, že stát nebude zasahovat do jejich hospodaření a ani stanovovat další podmínky, jako je výše platů duchovních nebo věk jejich odchodu do důchodu.  

Přeji pěkný den.
Alena Schillerová