JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

06.10.2019 13:22:53 - Xdeuce

Sektorová daň

Dobrý den,
Odmítáte sektorovou daň, kterou mají v mnoha vyspělých státech jako třeba Německo či Francie. Jste ochotna přistoupit na kompromis, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Například že by se bankovní daň zavedla, ale její výše by byla výrazně nižší než požaduje ČSSD? Například místo 14 miliard by získala třeba jen 2 miliardy. Taková hodnota by pro banky mohla být zanedbatelná a banky by na to nemusely negativně reagovat zdražováním či stěhováním. Nebo myslíte, že kvůli dvěma miliardám by nemělo vůbec smysl něco zavádět? Že by to byla ztráta času?

Odpověď

12.12.2019 9:25:37 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
k nápadům na zavedení sektorových daní musíme přistupovat velice obezřetně. Jejich případné zavedení by totiž s velkou pravděpodobností vedlo k tomu, že by se vyšší daň promítla do cen pro konečné spotřebitele a ve výsledku by se tak přenesla na běžného člověka.
 
Nejen proto jsem také velice skeptická k úvahám zavedení bankovní daně. Jde také o to, že Česká republika má velmi zdravý bankovní sektor a banky u nás každoročně odvádějí na korporátní dani 15 – 16 mld. Kč. Navíc přispívají do garančního systému finančního trhu přibližně 4 mld. Kč, což je mimochodem v poměru k aktivům dvakrát více než na sousedním Slovensku.
 
Zkušenosti ze zahraničí přitom jasně naznačují, že banky by v případě vyššího zdanění zisků mohly zvednout své poplatky či sazby u svých produktů a omezit investice. Tím by se znatelně ztížil přístup nejen k hypotékám, ale i k úvěrům pro firmy na založení či rozvoj jejich podnikání. V konečném důsledku by se zkrátka vyšší daň přenesla na klienta.
 
Zavedení bankovní daně může banky vést i k tomu, že by část svých aktivit přesunuly mimo bankovní sektor nebo do zahraničí. Výsledkem může být až negativní dopad jak na pracovní místa v ekonomice a na investice, tak na celkové HDP. Tím by česká ekonomika mohla ztratit mnohem více, než by zavedením vyšších daní získala.
 
Přeji pěkný den.
Alena Schillerová