JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10.04.2019 14:24:14 - Jiří Buriánek

Vážená paní ministryně,co podniknete pro nás,druhořadé občany Únie?

S mlčením a souhlasem střídajících se porevolučních vlád u nás povětšinou německé banky uplatňují lidskost ponižující podmínky pro klienty!
Proč s tvrdými podmínkami získaná hypotéka je u nás při stejné nominální výši a době splácení v průměru čtyřnásobně dražší na přeplacené částce než v Německu?Proč např. mladý pár pro zajištění bydlení je takto sprostě odírán,při třetinovém srovnatelném průměrném příjmu než přeshraničně žijící "spolueuroobčan" o 10 km dále na západ?Euro s tím nemá nic společného,situace na Slovensku není o mnoho lepší.Jak by asi pochodila německá banka doma za uplatnění stejných podmínek?Asi žaloby,soudy?Jak dlouho povolíte Němcům aby se zde chovali jako na dobytém území?

Odpověď

23.05.2019 10:55:00 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
bohužel s Vámi nemohu souhlasit. Pokud si srovnáme data České národní banky a Evropské centrální banky, zjistíme, že hypoteční úvěry sjednávané u nás mají při 5leté fixaci úrokovou sazbu vyšší jen o necelý jeden procentní bod (1,9 % v eurozóně, 2,7 % v ČR). Podobný rozdíl panuje i u celkové nákladovosti úvěru (RSPN). 
 
Za rozdílnými sazbami stojí kromě odlišných měnových podmínek také specifika trhů v jednotlivých státech. Jedná se například o platební morálku dlužníků, dostupnost zdrojů, ze kterých banky úvěry poskytují, náklady plynoucí z regulace apod.
 
Ve srovnání s ostatními zeměmi, ve kterých se neplatí eurem, si ale vedeme dobře. Například v Maďarsku nebo Polsku se průměrná úroková míra z hypoték pohybuje nad 4 procenty.
 
Samotné banky u nás podnikají za podmínek, z nichž naprostá většina platí v celé EU. Proto nemá moc smysl rozlišovat, jestli je nějaká banka německá, rakouská, francouzská nebo italská.
 
Přeji hezký den.
Alena Schillerová