JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23. 7. 2019 18:58:34 - Vlado 53

Vlado

Dobrý den, chtěl jsem Vás zeptat jestli není nemorální mobiliární exekuce a to hlavně na důchodce , samoživitelkjy a tělesně postižené. Nebylo by od věci tyto exekuce alespoň na tyto výše jmenované obaby zakázat. Možná že by jste nemuseli potom ani tolik zvyšovat důchody.
děkuji

Odpověď

20. 9. 2019 10:29:24 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
 Dobrý den,

děkuji za Váš podnět, ale doporučila bych Vám zaslat jej raději ministryni spravedlnosti Marii Benešové, pod jejíž rezort problematika exekucí spadá. Za sebe Vám ale v každém případě mohu říct, že vláda si tento problém plně uvědomuje a prosazuje v této oblasti řadu konkrétních změn.

Od 1. června vstoupila v účinnost novela insolvenčního zákona. Díky přestane platit dosavadní vstupní podmínka, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků. Změkčení podmínek by mělo umožnit více předluženým lidem vrátit se zpět do normálního života. Novela otevře oddlužení podle odhadů řádově desetitisícům lidí.  

Snazší oddlužení budou mít i senioři. Bez dluhů by mohli být už za tři roky, jelikož se mění pořadí uspokojování pohledávek. Pohledávky, u nichž takzvané příslušenství, tedy úroky, pokuty nebo penále, převyšují jistinu, se stávají podřízenými.

Ministerstvo spravedlnosti také připravuje způsob, který co nejvíce usnadní vyhledávání exekucí vedených na základě neplatných rozhodčích doložek, a to prostřednictvím Rejstříku zahájených exekucí, případně dalších justičních informačních systémů.

V legislativním procesu je také návrh řešící exekuce dětí, za které však samy děti nejsou odpovědné (nejčastěji jde o pohledávky dopravních podniků za neuhrazené jízdné a pokuty nebo pohledávky obcí za neuhrazené platby za komunální odpady). A začátkem léta vláda také schválila novelu exekučního řádu, která řeší problém vícečetných exekucí.

Mějte se.
Alena Schillerová