JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

22.10.2019 14:30:53 - katuše

rodičovská

Vám přijde v pořádku, jaké dávky pobírají na mateřské OSVČ? Přijde vám částka necelých 1500 měsíčně adekvátní? A jestli chcete zvýšit rodičovskou, proč měsíční limit pro OSVČ zůstává stále 7.600 a nezvýší se? Znamená to, že na pokud budu na rodičovské 2 nebo třeba i 3 roky o část peněz z rodičovské tak přijdu? Proč? Přijde vám lepší, když lidé budou na dávkách než když si vydělávají jako OSVČ? jestli ne, tak proč lidé bez práce mají větší dávky než OSVČ?!

Odpověď

12.12.2019 9:45:38 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
OSVČ mají při narození dítěte nárok na dvě dávky - peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.
 
Na peněžitou pomoc v mateřství mají OSVČ nárok tehdy, pokud si dobrovolně a po určitou dobu platí nemocenské pojištění. Je potřeba splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění OSVČ alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Zároveň musí účast na nemocenském pojištění (ze zaměstnání nebo z podnikání) trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na dávku.
 
To znamená,  že výše peněžité pomoci v mateřství záleží na tom, zda si rodič (OSVČ) platí pojistné na nemocenské pojištění a v jaké výši. Nelze tedy hovořit o tom, zda je částka 1 500 Kč měsíčně adekvátní, protože záleží především na částce, kterou si rodič platí na nemocenské pojištění.
 
OSVČ stejně jako ostatní rodiče mají nárok na rodičovský příspěvek ve výši 220 000 Kč, který v případě schválení příslušného návrhu ve Sněmovně od roku 2020 navýší na 300 tisíc Kč. Pokud měl rodič nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak výše měsíční částky odpovídá měsíční mateřské. Jestliže je výše peněžité pomoci v mateřství nižší než 7 600 Kč za měsíc, zvyšuje se měsíční strop rodičovského příspěvku na tuto částku.
 
A pokud poslanci schválí novelu zákona o státní sociální podpoře s účinností od 1. ledna 2020, bude spolu s navýšením rodičovského příspěvku zvýšena také maximální hranice měsíčního čerpání pro OSVČ, a to na 10 000 Kč měsíčně.
 
S úctou
Alena Schillerová