JUDr. Bohumil Šimek

  • BPP
  • Jihomoravský kraj
  • hejtman
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,17. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.09.2019 14:09:00

Nyní jsou sousedé opět sousedy

Nyní jsou sousedé opět sousedy

Na hraničním přechodu Hardegg/Čížov se v neděli 22. září 2019 se slavilo 30 let bez Železné opony mezi oběma státy.

 Mezi hosty akce byli hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a Martin Eichtinger, zemský rada Dolního Rakouska pro oblast bydlení, zaměstnanosti a mezinárodních vztahů.

Po úvodních vzpomínkách na spontánní otevření hranic v roce 1989 tehdejšími účastníky zazněly v bloku „Od mrtvé hranice do živé oblasti“ informace o společném rozvoji a přeshraniční spolupráci od otevření hranice před 30 lety. Hejtman Šimek ve svém vystoupení uvedl, že Železná opona uměle a násilně rozdělila to, co zde bylo po staletí propojeno – společné osudy, historické zkušenosti, kulturní kořeny, a dokonce rodinné vztahy.

„Nyní jsou ale sousedé opět sousedy. Po znovuotevření hranice jsou vztahy jižní Moravy a Dolního Rakouska nejintenzivnějšími mezinárodními vztahy, které má Jihomoravský kraj se všemi svými sousedy,“ zdůraznil Bohumil Šimek a připomněl konkrétní aktivity, kterými se naplňuje smlouva o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem podepsaná krátce po obnovení krajské samosprávy na začátku tisíciletí.

V rámci programu v Hardeggu a na hraničním přechodu proběhla hudební vystoupení školáků a místních hudebních souborů, uskutečnily se výstavy fotografií, autorská četba. Na slavnostní akt na česko-rakouské hranici navázal městský festival. Hudební doprovod akce obstaraly dechovka Dubňanka a kapela Grenzlandkapelle z Hardeggu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout