JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.

  • BPP
  • Benešov
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,47. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.10.2019 10:41:00

Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže dovolit cokoliv

Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže dovolit cokoliv

Ústavní soud dnes svým nálezem zrušil zákon zavádějící zdanění finančních náhrad v rámci tzv. církevních restitucí. Vyhověl tak návrhu skupiny senátorů, která svůj návrh na zrušení tohoto zákona podala v červnu tohoto roku Ústavnímu soudu.

 Skupina devatenácti senátorů ze senátorského klubu Starostové a nezávislí se na Ústavní soud obrátila s argumenty, že přijatý zákon vykazuje jednak znaky nepřípustné retroaktivity a narušuje princip legitimního očekávání plynoucího ze smlouvy, kterou stát v roce 2012 s církvemi a náboženskými společnostmi uzavřel. Skupinu senátorů, za kterou jednal senátor Zdeněk Hraba, zastupoval při řízení před Ústavním soudem jeho emeritní soudce JUDr. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

„Včerejším nálezem Ústavní soud vyslal jasný signál do společnosti, že stát není všemocný a nemůže si vůči občanům a organizacím dovolit úplně cokoliv. Jsem rád, že Ústavní soud potvrdil, že smlouvy se mají dodržovat. A to i když je jednou ze smluvních stran sám stát,“ komentuje nález Ústavního soudu senátor Zdeněk Hraba.

„Jedním z našich argumentů bylo i to, že stát tímto zákonem zneužil své právo vydávat zákony: chtěl totiž právem regulovat to, co si jako jedna strana smluv, které s církvemi na základě zákona o majetkovém vyrovnání uzavřel, nedokázal dojednat s druhou smluvní stranou,“ dodává senátor Hraba.

„Zároveň chci apelovat na církve a náboženské společnosti i obce k předcházení zbytečným soudním sporům o vydání majetku obcím. Většinou takové spory neprospívají k dobrému jménu ani jedné ze stran sporu. Chtěl bych je tedy poprosit, aby se pokud možno snažily najít kompromis,“ říká na závěr senátor Zdeněk Hraba.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama