JUDr. Marie Nedvědová

  • BPP
  • Česká Lípa
  • zastupitelka obce
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

15.05.2013 22:09:23 - Řehoř

Dobrý večer paní poslankyně,

co Vy jako právnička na toto::""1.)Při volbách volič nemůže volit jednotlivé poslance, ale musí volit politickou stranu, A to jen jednu, aby jeho hlas byl platný. Maximálně může ovlivnit pořadí kandidátů té strany, kterou volí. To jistě platí a je to dané zákonem.
2.)Politická strana, která nezíská alespoň 5% hlasů voličů, se nemůže stát parlamentní stranou. Tudíž nemá nárok na žádné „parlamentní křeslo“. To jistě platí a je to dané zákonem.
3.) Přesto v Parlamentě ČR existuje „Politická strana“, která se vůbec voleb do Parlamentu ČR nezúčastnila, nemá žádné voliče a tudíž má 0% voličů při volbách a která obsazuje (tuším) 8 poslaneckých křesel, může tvořit koalici s jino...u politickou stranou, dokonce představitel této politické strany obsazuje pozici místopředsedy vlády. Odepište mi, který zákon o volbách toto povoluje. Rád bych, kdybyste mi poslali číslo toho zákona a přesnou citaci z něho, která toto dovoluje. ""Neboť z po nás občanech se žádá dodržování zákonů a pro lidi sedící v parlamentu to neplatí??

Odpověď

20.07.2013 13:05:32 - JUDr. Marie Nedvědová
Dobrý den,
budu se snažit vyjádřit k položeným dotazům podle možností.
K tomu, že se někteří poslanci z nejrůznějších důvodů odtrhli od strany, za kterou byli zvoleni, docházelo již v minulosti (Melčák, Pohanka, Kott a další). V tomto volebním období došlo k tomu, že se rozštěpil klub VV a uměle byla vytvořena pochybná strana LIDEM, která umožnila další vládu pravicových stran ODS a TOP 09, které se na tomto rozvratu podílely, aby tak získaly lepší možnost prosazovat svou pravicovou politiku. Takovýto postup žádný zákon neupravuje, a tedy ani není zakázán. Něco jiného je, že je v rozporu se zájmy občanů i s volebním programem, se kterým VV jako populistická strana získala své mandáty v Poslanecké sněmovně. Tady lze vyvodit pouze politickou odpovědnost, to znamená, že napříště občané nebudou tuto stranu a ani uměle vzniklé jednorázově použitelné uskupení LIDEM vůbec volit. Jistě v ideální demokratické společnosti by bylo nejlepší volit osobnosti, bez ohledu na stranickou příslušnost, ale takováto ideální demokracie nikde ve světě neexistuje a v politickém systému dnešního světa ani nemůže existovat, zejména ne ve třídní společnosti, kde jsou stavěny zájmy skupin nad zájmy celé společnosti, nebo respektive, kde jsou vydávány zájmy skupin za zájmy společnosti. Pak je opravdu třeba vážit, která strana bude prosazovat zájmy většiny. Na druhé straně, ale pokud se týče našich voleb do senátu, tam již určitá možnost voleb podle osobnosti je zakotvena, byť omezeně.