JUDr. Ondřej Veselý

  • ČSSD
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.01.2015 16:17:00

Koalice končí s principem otevřené radnice

Koalice končí s principem otevřené radnice

Současná koalice začíná omezovat otevřenou radnici. Vzhledem k tomu, že jsem byl (a vlastně stále jsem, byť s omezenými možnostmi) velkým prosazovatelem principu otevřené radnice, dovolím si přispět svou troškou do mlýna.

Základní principy, které jsme prosadili v rámci otevřenosti radnice ve vztahu k radě města, jsou dva. Přístupné materiály a usnesení rady, účast opozice na jednání rady. Jedno opatření bez druhého nemůže fungovat, protože pokud zpřístupníte pouze materiály, pak je možné se zorientovat v rovině komu a za kolik, ale už nezjistíte proč, tedy budou možné malé domů. Pokud nezveřejníte materiály a usnesení, pak sice někdo z opozice uvidí a uslyší jednání rady a bude brzdou malých domů, ale bude se velmi špatně orientovat v jednání, spoustu věcí mu unikne a veřejnost zůstane prakticky bez informací. Ústup současné koalice z druhého principu, který je pojistkou transparentnosti jednání rady, je zcela zřejmý. Na jednom z prvních jednání rady města, v situaci, kde si bylo třeba říci věci nekorektní, byl opoziční zastupitel z rady vykázán. Trapné pokusy pánů místostarostů zlehčit toto porušení jednacího řádu rady s komentáři "bavili jsme se o tom, jak hrála Barcelona" poněkud nekorespondují se zápisem z rady: " Na návrh JUDr. Knota vyhlásila starostka krátkou přestávku pro uzavřenou poradu členů rady. Nečlenové rady byli požádáni o opuštění místnosti." Nyní koalice vymyslela další specialitu UZAVŘENÁ PŘEDJEDNÁNÍ RADY MĚSTA. Za této situace už může koalice rovnou říci, že opozici z rady města zcela vylučuje, k čemuž jsem ostatně vyzýval koalici při interpelaci na vykázání opozičního zastupitele z jednání rady. Aby opoziční zastupitel seděl na radě, kde bude probíhat už jenom mávání rukou a veškerá šméčka budou dávno domluvena za zavřenými dveřmi, je skutečně ztráta času. Koalice by prostě měla otevřeně přiznat, že v systému otevřené radnice dává zpátečku. Je to sice špatná zpráva pro město Písek a jeho občany, protože se po čtyřech letech opět plíživě vrací model fungující v Písku dvacet let (1990-2010) "já na bráchu, brácha na mě", ale pořád lepší než trapné výmluvy.

Vyšlo na piseckysvet.cz

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama