Jiří Robinson Roup

Hodnota našich cílů, se odvíjí od použitých prostředků.
  • TOP 09
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.03.2011 12:25:19

TOP 09 Trutnov, zkouška demokracie

TOP 09 Trutnov, zkouška demokracie

Vznik politické strany TOP 09 byl ojedinělý především díky tomu, kolik nadějí v naší společnosti vzbudil.

Všichni ti, kdo byli dlouhodobě znechuceni politikou ODS nebo ČSSD, upírali svoje naděje k nově vznikající straně. Václav Bělohradský v této souvislosti citoval slova svého známého, který důvod shrnul do jednoduchého bonmotu:

"Volím TOP09, protože Schwarzenberg nás nepotřebuje a Kalousek si už nakrad.."

Skutečností je, že strana TOP 09 vznikla jako firma, která nabrala velmi rychle své zaměstnance, jakési pilíře, které nevzešli z demokratických voleb nebo tříbení názorů. Bylo třeba ustavit stranickou strukturu a ti kdo zavětřili kořist se hbitě zahryzli do kostí, které ležely doslova na ulici. Programové desatero TOP 09 znělo pro nezúčastněné sympaticky a charismatická osobnost Karla Schwarzenberga vykonala také kus práce. Bohužel se v naší společnosti vynořilo mnoho těch, kteří brali deklarované principy nově vzniklé strany vážně a řekli si, že planým plkáním u půllitru se opravdu nic změnit nedá. Velmi rychle se tak vytvořila prapodivná směska karieristů a naivních idealistů, která nemohla vytvořit funkční organismus. Pokud šlo o parlamentní volby, bylo vše jednoduché. Zaplatil se marketing a touha po změně, kterou cítila velká množina voličů mohla být teoreticky naplněna. Problém nastal tehdy, když měla strana obalit svou kostru členskou masou. Zatímco jedni sledovali zájmy těch, kteří tahají za nitky z pozadí, ti druzí si mysleli, že začala nová éra demokratické strany, s jejíž pomocí se budou moci podílet na správě věcí veřejných. Ne proto, aby z toho měli zisk, ale proto, aby konečně mohli jít k volbám a nevolit jen menší zlo, ale stranu, jejíž jsou součástí.

Jak se začaly utvářet na nižších úrovních stranické buňky, muselo se nutně ono pnutí mezi “pragmatiky” a “idealisty” projevit. Napříč republikou se řešilo mnoho sporů, které měly společného jmenovatele. Zatímco pragmatici měli svou vizi, že na kandidátní listiny je třeba kooptovat určité lidi (většinou s velmi širokým podnikatelským záběrem), idealisté se domnívali, že se o sestavování kandidátek bude demokraticky diskutovat. Noví členové TOP 09 ve svých městech se domnívali, že budou mít možnost sestavovat kandidátky z lidí, kteří podle nich naplní jejich představy o tom, jak by měl vypadat regionální politik. Hlavním kritériem u těchto “podivných” lidí byla určitá morální čistota. Střet byl pro “idealisty” nepříjemný. Řez byl totiž rychlý a destruktivní. Pokud městská organizace sestavila kandidátku, která se regionálním manažerům nehodila, byla organizace zrušena a kandidátka byla nahrazena “nezávadnou”, regionální. Takový postup jsme mohli zaznamenat například v Trutnově. Ačkoliv Smírčí výbor TOP 09 následně rozhodl o neoprávněnosti zrušení místní organizace, bylo již po volbách a účel byl splněn.
Nyní jsme si mohli na stránkách TOP 09 přečíst, že čtyři lidé z regionální organizace TOP 09 jsou vyloučeni. I oni si tuto informaci mohli na stránkách TOP 09 přečíst. Dokonce ještě dříve, než jim to oznámil strohý dopis z krajského  sekretariátu. Pokud se odvolají, opět jim bude muset Smírčí výbor dát za pravdu, že takto se to nedělá. Ovšem to už bude ustavena nová “čistá” MO TOP 09 Trutnov  a účel bude opět splněn.
Závěr tohoto článku není ani pesimistický, ani optimistický. Je namířen k těm, kteří ještě stále setrvávají ve straně TOP 09. O tom, jaká bude tato strana, co pro své voliče vykoná a jak dlouho bude existovat, mohou rozhodnout účelové kličky těch, kteří se snaží využít potenciál strany pro své záměry. Můžete o tom však rozhodnout i vy. O tom, jaká bude strana TOP 09,  prostě rozhodnou její členové.

Pokuď se vznikající strana zbavuje členů, kteří mají chuť zapojit se do politického života ve své obci, mělo by to alarmovat všechny soudné členy této strany. Měli by se ptát, jaké jsou důvody toho, že se plošně vylučují nepohodlní členové. Měli by se ptát, jestli může být cesta k prosperitě strany v neustálém porušování jejích stanov. Věřím, že vyloučení členové neztratí svou naději ve vás ostatní a budou se zvůli “aparátčíků” bránit. Pokud by to vzdali, znamenalo by to zmařené naděje, které se zrodily spolu se vznikem strany TOP 09.
Navrhuji: počkejte na rozhodnutí Smírčího výboru strany TOP 09 a potom, v případě, že bude vyloučení prohlášeno za neplatné, potom se ptejte, proč a za jakým účelem jsou tyto kroky činěny.  Kdo, s kým a proč tak bojuje.
V tuto chvíli není na obzoru žádná jiná naděje, než TOP 09. Ta však každým dnem, obrovskou rychlostí, ztrácí svůj kredit. Síla a potenciál strany nemůže být v mediálních tvářích, které se objevují na bilboardech nebo televizních obrazovkách. Potenciál strany musí být především v její členské základně. Musí mít lidi, kteří jsou aktivní, kteří chtějí pracovat.  

Žádný tajemný sponzor nemůže obnovit sílu a prosperitu strany. Tuto moc máte jen vy. Slušní členové strany, která je pro mnoho z nás ještě stále tou nadějí, světlem na konci dlouhého temného tunelu naší současné politické  reprezentace.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout