Mgr. Aleš Dufek

  • KDU-ČSL
  • Zlínský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,17. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.01.2023 11:27:28 - petr lexa

dezinformace

Dobrý den, mám na Vás pár otázek, snad se dočkám odpovědi, ostatně, nemyslíte, že kdybyste jako politici s lidmi lépe komunikovali, dezinformace by nevznikaly? Vaše vláda chce šiřitele dezinformací stíhat. Můžete definovat pojem dezinfomace? Ono někdy se stává, že to, co se zdá jako nepravda, se postupem času ukáže jako pravdivé. A jakou kompetenci mají politici k tomu, někoho stíhat? Neměli by to dělat policisté a o vině rozhodovat soudy? A kdo je podle vás nezávislý? Myslíte, že když ho budete podporovat, už nebude nezávislý? A teď jste u moci, ale co až u ní bude někdo jiný, jemu budou zřejmě hrát do karet jiná fakta, takže je posuzování toho, co je fakt dost ošemetné. A fakt myslíte, že má někdo patent na to, určovat, co se smí a nesmí říkat? Není to návrat do totality?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

09.01.2023 10:08:22 - Mgr. Aleš Dufek
Dobrý den,  
položil jste mi mnoho otázek, kdybych měl na ně jednotlivě odpovídat, asi bych vytvořil malou publikaci. Odpovím ale na to nejdůležitější, co z Vašeho postoje cítím. 
Dezinformace je podle mě zbytečně korektní výraz pro obyčejnou lež. To je velmi nebezpečná věc jak v soukromém, tak ve veřejném životě. Opakem lži je pravda, a to objektivní (ověřitelná reálnými fakty), nikoli subjektivní (osobní dojem jedince). 
V dnešní zrychlené době se prostřednictvím sociálních sítí může lež šířit neuvěřitelně rychle a způsobit velké škody. Domnívám se, že ani Vy toto nemůžete popírat a uznáváte, že je potřeba minimálně přemýšlet, jak proti tomu společnost chránit.
A pak je druhý problém, kterého se celkem oprávněně bojíte, aby tento boj proti objektivní lži nebyl zneužit těmi, kdo jsou u moci, a chtějí prosazovat své subjektivní pravdy a potlačovat subjektivní pravdy druhých. 
V navrhovaném znění zákona jsou určité pojistky, aby k tomu nedocházelo. Ale problémem dnešní doby zatím není, že by se potlačovaly subjektivní pravdy (zatím), pokud nejsou podporovány lživými argumenty. Problémem je malé množství svobodných, kritických lidí, kteří svou subjektivní pravdu neustále konfrontují s objektivní realitou, a jsou schopni objektivně a reálně popisovat skutečné problémy doby.
Velmi obecná odpověď, ale rovněž vaše otázky jsou obecné.
Aleš Dufek