Mgr. Jana Černochová

  • ODS
  • ministryně obrany
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.1.2022 11:33:00

Dar munice považuji za důležité gesto solidarity

Dar munice považuji za důležité gesto solidarity

Ve středu 26. ledna 2022 schválila vláda České republiky materiál předložený ministryní obrany Janou Černochovou.

 Jeho obsahem je návrh na povolení výjimky z podmínky trvalé nepotřebnosti vojenského materiálu a bezúplatný převod tohoto vojenského materiálu Ukrajině. Konkrétně se jedná o dělostřeleckou munici ráže 152mm.

„Dlouhodobě s Ukrajinou rozvíjíme spolupráci a podporujeme její cestu k demokracii. K dispozici máme poměrně širokou škálu možností od politické a diplomatické podpory až po konkrétní projevy, jako je právě dar munice, který považuji za důležité gesto solidarity,“ uvedla ministryně Černochová.

Předmětem daru je 4006 kusů dělostřelecké munice ráže 152 mm v hodnotě cca 36,6 mil. Kč a bude realizován prostřednictvím darovací smlouvy, která byla součástí schváleného návrhu. Účelem daru je posílení obranyschopnosti Ukrajiny, která o pomoc požádala v reakci na situaci, kdy Ruská federace soustředí u jejích hranic značný vojenský potenciál.

Armáda ČR disponuje ve svých zásobách dostatečným množstvím munice ráže 152 mm, která navíc není kompatibilní s nově pořizovanými děly NATO ráže 155 mm. Z toho důvodu se nejedná o materiál, který by byl pro ozbrojené síly perspektivní.

Přesto se nejedná o trvale nepotřebný majetek, proto vláda svým usnesením povolila výjimku z podmínky trvalé nepotřebnosti v souladu se zákonem o majetku České republiky. Ten zároveň vyžaduje v případě bezúplatného převodu podmínku, aby byl dar materiálu ve veřejném zájmu. Tato podmínka je splněna, neboť posílení obranyschopnosti Ukrajiny je v zájmu České republiky, protože přispěje ke snížení rizika vzniku ozbrojeného konfliktu na východě Evropy.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama