Mgr. Jana Černochová

  • ODS
  • Hlavní město Praha
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,02. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

05.12.2017 11:06:03 - Lú

Policie, která nepomáho a nechrání

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli policisté, kteří nepřiměřeně napadli řidiče letos na podzim byli už nějak potrestáni? Přijde mi, že se na trest nějak zapomnělo a jako vždy policistům projde prostě vše

Odpověď

13.12.2017 16:35:14 - Mgr. Jana Černochová
 Dobrý den,

pravděpodobně máte na mysli případ z Plzně, kdy, alespoň podle veřejně dostupných informacích, dva policisté měli služebním vozidlem v civilním provedení zablokovat, vulgárně i fyzicky napadnout řidiče jiného vozidla. Pokud je mi známo, celým incidentem se v současnosti zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prověřuje podezření z trestného činu. Musíme tedy vyčkat na závěr jejího vyšetřování.

Přesto policisté, pro mě absolutně nepochopitelně, údajně pokračují ve výkonu služby. Naštěstí existuje videonahrávka z celého incidentu a podle mého názoru by se celý proces probíhajícího vyšetřování měl výrazně zkrátit. Jsem přesvědčena, že oba policisté měli být okamžitě postaveni mimo přímý výkon služby do doby, než se celá věc uzavře. Mám ale obavu, že kdyby neexistoval kamerový záznam, celé vyšetřování by vypadalo jinak. To se musí rozhodně změnit a podniknout opatření, která povedou k neopakování podobných excesů.

Policisté mají nepochybně významné postavení v naší společnosti, ale je zapotřebí nezapomínat, že s velkou mocí, kdy mohou zasahovat do základních lidských práv a svobod občanů, přichází i velká odpovědnost. V ODS jsme vždy byli pro vyváženost pravomocí a odpovědnosti, a tak pokud se prokáže, že se jakýkoliv policista dopustí trestného činu, jeho potrestání nemá být nejen samozřejmostí, ale musí být zároveň o to přísnější. Jinak nám mj. hrozí, že se dostaneme zpět k předrevolučním policejním pořádkům. U toho nechci a nebudu nečinně přihlížet.

Jana Černochová