Mgr. Karel Novotný, MBA, LL.M.

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,72. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.09.2012 7:56:39 - Malíř

Mazanec a mazec aneb prezidentská volba

Pane Magistře, můžete mi (nám) sdělit, jak hodnotíte dosavadní průběh již rozhořelé předvolební kampaně k volbě prezidenta naší republiky, případně co by jste poradil našim občanům - váhajícím voličům?

Odpověď

03.09.2012 10:29:28 - Mgr. Karel Novotný, MBA, LL.M.

V předminulém týdnu jsem byl na Moravě. Jel jsem přes Prahu a po dálnici až za Brno a zpět. Zjistil jsem, že ačkoliv budou volby nového prezidenta až s dostatečným odstupem po vánocích, kandidáti nebo spíše jejich „sponzoři“ a podpůrné týmy se činí, a nejen na internetu či formou prezentace formou rozhovorů v médiích.

Když jsem nad tím přemýšlel, dospěl jsem k zajímavým závěrům. Uvažoval jsem totiž nad tím, kdo, proč a jak platí a dál bude platit jednotlivým kandidátům jejich kampaně.  Ono už jenom zorganizovat zajištění 50.000 podpisů něco stojí. Všude narážíme na inzerci v tisku, skrytou inzerci formou rozhovorů v médiích především na všemocném internetu. A billboardy podél dálnice a na jiných exponovaných místech také nejsou zrovna levné. Nedělám si iluze, nikdo nepřizná skutečné náklady, nikdo na rovinu nesdělí, kdo je fakticky v pozadí.

Volič by si měl vybírat chladnokrevně, skutečně s českým selským rozumem. Tak zvaného nezávislého kandidáta, o kterém neví, kdo ho platí už teď, a o kterém tedy neví, co bude muset prezentovat a podporovat, byť zdánlivě prezident nic nerozhoduje. Když slyším mluvit kandidáty o jejich nezávislosti, klepu si na čelo a myslím si něco o prosté naivitě či farizejství.  Na straně druhé jsou straničtí kandidáti. Ti mi alespoň teď připadají mnohem čitelnější. Volič ví, za koho kopou, jaké myšlenky podporovali a budou podporovat, a pravděpodobně z jaké kasy budou kampaně podporovány.

A nabídka? Velmi pestrá.

Nejstarší kandidát stále spí, expremiér Z. si asi nepamatuje nic z chyb z doby, kdy vládl, protože jinak by nekandidoval. Exkomunista D., který nám plánoval socialismus, po roce 1989 radil americkým firmám, jak u nás využívat kapitalismus, a teď vlastně nevím, co by tak ještě mohl slibovat, abychom mu ještě něco mohli věřit. Expremiér F. – celoživotní úředník, bude vůbec umět mít skutečně „nezávislý“ názor? Ekonom Š, který to zkouší už podruhé, ani neví, jak se v Čechách žije? Čechoameričan? To snad ne. Advokátka K. S., ta vždy otevřeně řekne své názory a postoje – to by byl mazec, ta by na nás byla přísná. O ostatních si myslím, že bude lepší, když se budou věnovat cestovnímu ruchu, herectví a podobným záležitostem.

Nejvýraznější straničtí kandidáti, Sobotka (ODS) a Dienstbier (ČSSD) – u těch víme na čem jsme, jsou prostě čitelní. Oficiální stranický kandidát za TOP 09 Schwarzenberg – u toho také víme, co nás může čekat, bude stále více spát a běžný občan ho absolutně nezajímá, vždyť konstatoval, že financování politických stran z armádních zakázek je normální (viz Hospodářské noviny). Co se týká čitelnosti postojů, totéž platí do určité míry i o dalších kandidátech parlamentních stran.

A závěr?

No, bude to ještě mazec, ale ten si necháme až na povánoční období. Nejprve si dáme podzimní guláš - volby do krajských zastupitelstev (budou zaručeně dobře opepřeny různými souboji).  Co si budeme namlouvat, je jisté, že krajské volby, ať se to někomu líbí nebo ne, logicky budou částečně celostátním referendem o fungování vládních stran a je to tak dobře. Financování a organizování správy státu je provázané od Prahy po poslední zapadlou vesnici. Všude žijí lidé, kteří chtějí pracovat za rozumnou mzdu, za odvedené daně chtějí, aby stát fungoval.

Potom přijde vánoční mazanec, o vánocích je mír a klid, dobrot dárků plný byt, byť si mnohý zanadává, že na ty vánoce a splnění alespoň některých přání prostě nemá a mít nebude.

Prezidentský mazec, ten až potom. Jen se bojím, že moc dietní nebude. Čert ví, co nám kdo bude „dobrého“ servírovat. Mazanec to rozhodně nebude, spíš ten mazec.