Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D.

  • ČSSD
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.05.2021 18:35:00

Ministr Plaga v rámci svých zmatených halabala vydávaných opatření

Ministr Plaga v rámci svých zmatených halabala vydávaných opatření

Komentář na facebookovém profilu k k ministru školství Plagovi a úlevám pro studenty.

Jak dobře vědí žáci či dálkoví studující našich středních škol, ministr Plaga v rámci svých mimořádně zmatených halabala vydávaných opatření tak nějak „vynechal“ definování úlev pro řadu studentů.

Něco z těchto nepochopitelných nesmyslů narychlo napravil (viz dřívější posty), ale u jiných hlouposti přetrvávají.

Kdyby ministr alespoň četl svoji poštu, třeba by tam našel stejné příběhy a zprávy, jakých jsem přečetla stovky – i když je otázka, jestli by ho problémy nějakých studentů zajímaly. Nicméně zde jich pár namátkou vybírám.

„Dodělávám si ve svých 47 letech maturitu, z titulu svého povolání jsem byl dlouhodobě nasazen v rámci akcí COVID pomoci. Maturitu si dodělávám formou ročního kurzu. Minulý týden nám oznámili, že se nás úprava letošních MZ netýká, jelikož nejsme žáci školy, pouze účastníci kurzu. Jsme z toho celkem v koncích, škola neposkytla žádnou výuku on-line, celou dobu nás ubezpečovala, že se úprava týká i nás a teď, měsíc před maturitou přijde taková pro nás zničující změna?“

„Pracuji jako pečovatelka v domově pro seniory a v době pandemie jsem měla mnoho přesčasů a únavou padala na ústa... Bohužel pan "ministr školství" mi v mém dálkovém studiu neulevil na didaktických testech, protože nestuduji žádný z vyjmenovaných zdravotnických nebo sociálních oborů. Takže jsem neměla pracovní povinnost, jen dělala za dvě. Tak dík!“

„Jsem studentka nástavbového studia, navíc pracuji ve fakultní nemocnici v třísměnném provozu. Na nás nikdo nebere ohled. Pracujeme, studujeme dálkově, jsme kolem covidových pacientů, ale bylo mi řečeno, že nemám nárok na úlevy, že nejsem student zdravotní školy. Ano studují jiný obor, ale ve škole jsem byla pouze 4x, měsíčně mám až 18 dvanáctek denní + noční a nemám nárok na úlevu? Proč se vše nebere stejný metr pro všechny studenty? Proč to muselo dojít tak daleko? Úřední maturity jsou jediná šance, jak tento rok zakončit.“

Bylo by moc dobře, kdyby si pan ministr Plaga uvědomil, že tím, jak nepřemýšlí nad svými opatřeními, jak je sepisuje nekoncepčně a na poslední chvíli, tak dělá tisícům lidí ze života peklo a ničí jejich plány, sny, naděje.

Sněmovna už ho donutila přes jeho tuhý odpor alespoň některé věci napravit. Výsledkem je, že se pravidla maturit mění ještě v době, kdy už na některých školách zkoušky začaly. Což je systémově naprosto špatně, ale i tak je to lepší než pokračovat podle falešných not.

Navíc ty dopisy nahoře ukazují, že další změny prostě musejí přijít, protože některé chyby a asociální řešení stále platí. Ostatně školský výbor vyzval ministra k jejich nápravě usnesením, kde ho velmi důrazně žádá, aby znovu upravil svá opatření a vyřešil například právě případy popsané výše v oněch příbězích z mé pošty.

Co si třeba má o této zemi a jejím uspořádání myslet žák, kterému byl díky nejasným pravidlům přidělen opravný termín maturity daleko za okamžik, kdy i v případě podmíněného přijetí na vysokou školu musí maturitu dávno doložit, jinak nemůže být plnohodnotně přijat? Uvědomuje si ministr Plaga, jakému stresu takového žáka po roce distanční výuky jeho rozhodnutí vystavilo? Chápe, jak moc nefér bylo, že tento konkrétní problém milostivě „vyřešil“ po několika týdnech, kdy všichni věděli, že původní opatření je prostě naprosto špatně?

Ministr školství by si měl uvědomit, že jeho chyby kazí lidem životy. A napravit je. A jistě by neškodila omluva za to, že přivedl do stresu obrovské množství lidí.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama