Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D.

  • ČSSD
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.05.2021 20:45:00

Vláda nevyužila možnosti konat v legislativní nouzi

Vláda nevyužila možnosti konat v legislativní nouzi

Komentář na facebookovém profilu k letošním maturitám

 Vláda neudělala žádný krok k úředním maturitám. Tedy k řešení, ke kterému ji naposledy vyzvaly studentské organizace poté, co nesouhlasily s odpovědí ministra školství sněmovně.

Snažila jsem se získat pro spravedlivou změnu maturit podporu, ale marně – fakt odmítání tohoto řešení ze strany ministra školství prostě převážil.

Myslela jsem, že vláda nekoná, protože je menšinová a neměla ve věci úředních maturit jistotu většiny ve sněmovně. Ale ta se většinově vyslovila pro zavedení úředních maturit usnesením.

Vláda však nevyužila možnosti konat v legislativní nouzi, ostatně ministr školství a také premiér se vyslovili proti změnám. Jejich přesvědčení, že se za poslední rok v podmínkách vzdělávání středoškoláků zase „tak moc nestalo“, je prostě pro ostatní ministry rozhodující. Nemohou konat proti jejich vůli. Hlavní odpovědnost nese ministr školství.

Z tohoto pohledu už není kam dál jít. Stejně je ale naprosto nutné novelizovat školský zákon, to je zjevné už kvůli dalším případným omezením v příštím roce. Budu prosazovat, aby příští podoba zákona reflektovala mimořádnou situaci letošních maturantů a podala jim pomocnou ruku. Považuji letošní maturity za velmi nespravedlivě k vám, ke studentům.

Nicméně oproti původnímu stavu jsme společně se školským výborem a s vašimi iniciativami přece jenom dosáhli alespoň dílčích zlepšení:

  • Máme opravné termíny navíc,
  • podařilo se nám odstranit naprostý nesmysl diskriminace dálkařů ve vybraných sociálních a zdravotních oborech.

Byla bych ráda, kdybychom společně zabojovali ještě o jednu věc. Není jenom pro vás – letošní maturanty. Je pro všechny školáky, žáky, studenty bez ohledu na stupeň a ročník. Chtěla bych, aby stát uznal, že tento školní rok byl skutečně špatný a že má povinnost pomoci vám všem získat znalosti a dovednosti, které jste získat nemohli. Chci, aby stát na tyto účely vyčlenil 7,5 miliardy korun a aby uskutečnil Národní plán dorovnání dopadů epidemie na vzdělávání. Budu ráda, když mi pomůžete – protože i přes to, že úřední maturity nemáme, váš hlas je slyšet.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama