Mgr. Libor Bláha, MBA

  • SPD
  • Vyškov
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.05.2020 11:08:35

Na Jižní Moravě si vážíme osvoboditelů a všímají si toho i Ruská média

Na Jižní Moravě si vážíme osvoboditelů a všímají si toho i Ruská média

V mnoha městech a obcích mají zcela opačný vztah ke svým osvoboditelům než někteří pražští politici. Po mezinárodní ostudě, kterou jsme v České republice zažili díky Praze, se teď naopak daří toto mírnit a získávat mezinárodní uznání.

V mnoha městech a obcích mají zcela opačný vztah ke svým osvoboditelům než někteří pražští politici. Jedním z příkladů je obec Heršpice v Jihomoravském kraji, kde jsem byl tento týden vyřídit poděkování a pozvání do Ruské federace. Po mezinárodní ostudě, kterou jsme v České republice zažili díky Praze, se teď naopak daří toto mírnit a získávat mezinárodní uznání.

V tomto týdnu jsem se zúčastnil jednání zastupitelstva v obci Heršpice, kde jsem vyřídil poděkování z Bobrovského regionu (Voroněžská oblast) v Ruské Federaci a ukázal jim článek z ruských novin Zvězda, které informovaly o událostech na konci války a aktuálních událostech v obci.
Právě nedaleko obce Heršpice byl na konci války sestřelen letoun Rudé armády, přičemž zahynula celá posádka. Na tomto místě Heršpičtí zrekonstruovali již chátrající pomník letcům. Jeden z členů posádky Georgij Burov pochází z Bobrovského regionu, kam shodou okolností také často jezdím, protože se zde narodila i moje manželka. Na ni se také před asi 2 lety obrátili místní historici a politická reprezentace s dotazem, zda by mohla zjistit podrobnosti jeho osudu. Navštívili jsme proto Heršpice a zjistili, že zde si velmi váží svých osvoboditelů a právě plánují rekonstrukci pomníků i toho na památku letcům, kteří zahynuli v jejich obci při osvobozování Československa.

 O jejich bohulibé činnosti jsme informovali i ruskou stranu, včetně zastupitelských orgánů v ČR a po rekonstrukci jsem při výročí osvobození obce u něj položil při pietním aktu věnec za Jihomoravský kraj. Též jsme uspořádali v Heršpicích debatu s pamětníky událostí konce 2. světové války. Ruské noviny Zvězda o tomto ve dvou článcích informovali své čtenáře a politické vedení Bobrovského regionu, zve představitele obce do Ruska na oslavy vítězství v roce 2021. Všem, kdo se o rekonstrukci zasloužili budou poslány děkovné dopisy jak z Bobrovského regionu, tak z velvyslanectví Ruské federace v ČR. Já osobně též děkuji obzvláště starostovi Heršpic panu Karlovi Kneslovi, všem zastupitelům i občanům obce Heršpice, i když vím, že to nedělají pro publicitu, nebo děkovné dopisy, ale sami o své vůli a z vděčnosti osvoboditelům.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama