Mgr. Richard Andrle Sylor, MBA

EU je „ekonomickým obrem, ale "politickým trpaslíkem"
  • BPP
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.04.2014 12:20:59

Rozhovor s kandidátem do Europarlamentu: "V EU jde do tuhého"

Rozhovor s kandidátem do Europarlamentu: "V EU jde do tuhého"

Rozhovor s Richardem Andrlem na téma jeho kandidatury. "S čím vstupuji do politiky?"

1. Ztotožňujete se plně s programem hnutí Úsvit? Ano ztotožňuji. Právě na základě programu jsem si ke kandidatuře zvolil právě Úsvit přímé demokracie.

To většinou obvyklé – bývá tomu naopak – člověk si vyhledá stranu, do které se nějakým způsobem dostane a pak teprve se rozhodně kandidovat dál – třeba do Evropského parlamentu.

Jak jsem již několikrát uvedl, chci se dostat do EP za určitým cílem a s určitým záměrem. Nepřišel jsem do Úsvitu, abych měl post v nějaké politické straně. Já práci mám. Vybudoval jsem svou firmu od nuly a daří se jí celkem dobře. Do politiky vstupuji proto, abych se pokusil změnit to, co považuji za nesprávné. Nepřišel jsem do Úsvitu, abych měl post v nějaké politické straně. Já práci mám.

Nicméně zpátky k Vašemu dotazu - v některých dílčích záležitostech se samozřejmě také v Úsvitu názorově rozcházíme. Je to o společné diskuzi.

2. Nebojíte se, že byste tím získal ve straně nevýhodné postavení?

Ne, to si nemyslím. Úsvit je stranou, která není pravicová, ani levicová a jedná bez předsudků. Různé body programu a prosazované cíle i názorové rozpory jsou věcí společné diskuze. 

3. Co pro Vás znamená Evropská unie?

Znamená velké šance i případné hrozby. Myšlenku společného Evropského domu považuji za správnou. Nechci Evropu národní nenávisti, nepřekonatelných sociálních rozdílů, hraničních kontrol a celních bariér. Myšlenku Evropské integrace České republiky podporuji. Chci pouze zabránit dalšímu posilování Evropských pravomocí, na úkor naší národní suverenity. Nechci ,,superstát EU".

 Teď bychom potřebovali tedy více objasnit Váš vztah k EU – jste pro nebo proti? Co je pro nás lepší varianta podle Vás?

Nepovažuji se za euroskeptika ani eurooptimistu. Problematiku EU dobře znám – byla předmětem mých studií.

Podporuji např. vnitřní trh, nezamítám ani euro - jen stanovuji podmínku referenda. Ovšem rozhodně nepovolím a budu vysloveným kritikem posilování dalších pravomocí EU vůči našemu státu.

4. Jak byste se vyjádřil k současné situaci v EU

Nyní se nacházíme ve třetím stadiu integrace. Expanduje trh ve smyslu – dovoz – vývoz – vnitřní trh. Máme nastolenou základní svobodu pohybu zboží, sužeb, kapitálu a osob. To jednoznačně pozitivně posiluje vnitřní dynamiku unie, ekonomiky jednotlivých států a tím i ekonomiku naší České republiky. Můžu za sebe prohlásit, že to bylo dobře nastaveno a funguje to. Rozhodně bych zde nic neměnil.

Po třetím stádiu má pro nás nastat hospodářská měnová integrace. Na řadu přichází společná měnová politika – euro. Euru jako takovému říkám ano, ovšem za předpokladu, že to občané schválí v referendu na základě správných a nezastíraných dat a informací.

O přijetí eura a tedy vstupu do eurozóny by podle mého názoru neměli rozhodovat politické špičky, neb nemají od lidí v České republice k tomuto mandát.

O přijetí eura a tedy vstupu do eurozóny by podle mého názoru neměli rozhodovat politické špičky, neb nemají od lidí v České republice k tomuto mandát.

Rázem bychom tak přišli o vlastní monetární politiku (kompetence České národní banky přejdou na Evropskou centrální banku).  Současně budeme muset přispívat do společného záchranného balíku – do „eurovalu“ - a finančně podporovat státy, které nemají dostatečnou rozpočtovou disciplínu a díky populistickým vládám zadlužovali státní kasu.

Já osobně nemohu souhlasit se vzájemným ručení jednotlivých států EU za dluhy jiného státu.

Já osobně nemohu souhlasit se vzájemným ručení jednotlivých států EU za dluhy jiného státu.

V mediálních politických debatách o zavedení eura však nebývají tyto aspekty bohužel často zmiňovány.

Pátým stádiem EU, které nás čeká je „Politická unie“. Ta pro mě absolutně není akceptovatelná. Jde v podstatě o předání všech pravomocí na unijní instituce a vzdání se vlastní suverenity.

V EU jde do tuhého.

Teď teprve se krájí ten pomyslný krajíc v EU. Je ta kritická doba. Ale máme ještě šanci něco prosadit. Teď teprve nasadíme to pravé úsilí k obhájení naší národní suverenity, abychom se nenechali stáhnout ke dnu slabšími státy. Jde o hodně.

Právě to mě vybičovalo, abych kandidoval. Jsem nastaven na řešení problémů.

5. Říká se, že Evropské unii chybí velcí státníci, kteří by dovedli semknout občany, nejen svých zemí, proti ekonomické krizi.

Souhlasím.  Skutečně dnes chybí. Ovšem také se tomu nedivím. Je těžké v EU vystupovat jako jednotlivec.

EU má 28 členských států. Jak by mohl třeba např. Rumun dostatečně poznat politika z Velké Británie, aby jej považoval za velkého státníka?

Jeden člověk může těžko vystoupit z davu v rámci takové obrovské organizace. V EU ztrácí smysl a váhu osobnost jednoho státníka. Do vrcholných funkcí jsou voleni lidé, kteří nikoho neznají a sami nejsou známi v rámci tak velkého kolektivu. Pro příklad - do nedávna nikdo neznal např. Hermana van Rompuy nebo Catherine Asthon. A přitom to jsou dva nejvyšší politici v unii.

V EU ztrácí smysl a váhu osobnost jednoho státníka.

6. Koho byste volil Vy do evropského parlamentu?

Nevolil bych osobu ani stranu, která je vysloveně „europesimistická“ nebo naopak „optimistická“. Dal bych si určitě pozor na ty, kdo se výrazně vyhrazují proti současnému systému.

V úsvitu jdeme střední cestou. Multi-level governance – více úrovňová správa. Na základě tohoto přístupu lze teprve dosáhnout nějakých pozitivních změn pro ten národ – a získat nějaké výhody. Ochránit naši suverenitu a naše zájmy.

Nějaké výhody a pozitivní změny pro naši zemi lze získat pouze pokud bude člověk ochoten spolupracovat a bude náležitě aktivní.

Už jste viděli někdy politickou stranu, která dodržela bezvýhradně svůj volební slib?

Už jste viděli někdy politickou stranu, která dodržela bezvýhradně svůj volební slib? Každá vítězná politická strana se v rámci koalice nakonec přizpůsobí nějakém konsensu. Vznikají pak zcela odlišné zákony, než byly prezentovány ve volebních programech.

Je tohle to, co opravdu chtějí občané? Naslibovat nesplnitelné a pak moc směřovat někam jinam?

Je tohle to, co opravdu chtějí občané? Naslibovat nesplnitelné a pak moc směřovat někam jinam?

 7. Jaký máte plán pro případ, že budete zvolen do E parlamentu Vy?

Z hlediska své profese se mohu považovat za manažera ekonoma a často se setkávám s evropskou byrokracií. Mimo to jsem studoval a dále studuji obor mezinárodní vztahy a evropská studia. Z uvedeného jsem s postupem let pochopil neefektivitu současného systému EU.

Mrzí mě, že musím takto surově prohlásit, že EU ve své současné podobě je moloch utápějících se peněz a obrovské byrokracie a nařizování.

EU ve své současné podobě je moloch utápějících se peněz a obrovské byrokracie a nařizování

Například docela nesmyslně nám nařizují svými směrnicemi, co máme jíst, jak se to má jmenovat, apod.  EU, plná nesmyslných norem a nařízení, se mi jeví jako bezedná díra pro útratu zdrojů. To mě samozřejmě znepokojuje a motivovalo mě to i k tomu, že jsem vstoupil do politiky.

Nebojím se říkat pravdu a nejsem z těch, kdo by pouze kritizoval u piva.

Nebojím se říkat pravdu a nejsem z těch,

kdo by pouze kritizoval u piva.

Řekl jsem si, že se s tím prostě nehodlám jen tak smířit a alespoň se pokusím něco udělat. Chci současný systém ovlivnit, i když vím, že to nebude lehký úkol, který jsem si stanovil.

Chci současný systém ovlivnit, i když vím, že to nebude lehký úkol, který jsem si stanovil.

V Evropském parlamentu se možná budu cítit jako ta pomyslná jehla v kupce sena. Ale aktivní jehla, která bude navazovat významná partnerství s jinými jehlami, které systém už pak budou moci ovlivnit zevnitř.

8. Jaký by to mělo dopad na Váš život?

Takhle jsem nad tím zatím neuvažoval. Vlastně jsem si ani nijak neuvědomil, že by mě mohli občané zvolit. Ale i kdyby mě nezvolili, budu stejně prosazovat své myšlenky o národních zájmech.

Tak tedy - případné zvolení do EP – s sebou pro mě přinese asi komplikované následky v rodinném životě. Nedokážu si zatím úplně představit odlučování od rodiny, od dětí. A tak předpokládám, že děti začnou být „pendlery“ mezi Bruselem, Strassburkem a Mýtem. Na druhou stranu si dokážu představit, že to bude mít pro ně i užitek. Rozšíří si obzory, zdokonalí se v jazyce, osamostatní se. Nebudou se světa bát.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama