Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16. 10. 2019 11:04:00

Naše podpora integraci zemí západního Balkánu do EU trvá

Naše podpora integraci zemí západního Balkánu do EU trvá

Ministři pro evropské záležitosti zasedli v úterý 15. října 2019 ve formátu EU27 s cílem projednat v rámci Rady GAC50 aktuální stav procesu vystoupení Spojeného království z EU.

 A to v kontextu blížícího se konce lhůty pro sjednání tzv. výstupové dohody dle čl. 50 Smlouvy o EU. Stěžejním tématem pravidelné Rady GAC pak byla příprava říjnové Evropské rady. Další diskuse se vedla k rozšiřování EU, Víceletému finančnímu rámci, aktuální podobě nového institucionálního cyklu, otázkám strategické agendy a ke klimatické politice. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Unijní vyjednavač Michel Barnier zahájil jednání Rady GAC50 shrnutím posledního vývoje, zejména v návaznosti na jednání mezi irským předsedou vlády Varadkarem a britským premiérem Johnsonem. Dokreslil rýsující se možnost kompromisu v oblasti cel a dohledu, avšak podotknul, že zbývající práce zdaleka není jen otázkou technických detailů a stále je zapotřebí řešit zásadní otázky. Cílem vyjednávacího týmu je dojít k řešení, které by mohlo být předmětem diskuse lídrů na nadcházející Evropské radě.

Michel Barnier rovněž podotkl, že nebude-li dohoda na stole, bude nutné v rámci Evropské rady hovořit též o možnosti prodloužení, či přípravě na tzv. „no deal“, neboli tvrdý brexit. Vyjednavač EU rovněž ocenil trvající jednotu EU27 a usilovnou práci Irska během posledních dnů. Naším cílem je, aby mezi UK a EU trvalo silné partnerství, to je ale zákonitě podmíněno vyřešením tří základních otázek výstupové dohody: zajištění práv občanů, finanční vyrovnání a vyřešení irské hranice.

Ministr Petříček po jednání uvedl pro česká média: „Dnešní jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie se neslo v duchu mírného optimismu, přece jenom je zde nějaký pozitivní posun, takže by v průběhu tohoto týdne některé sporné otázky mohly být dořešeny. Pro nás stále platí to, že brexit na základě dohody je to nejlepší možné řešení.“

V rámci Rady GAC ministři jednali také o rozšiřování EU. Rada nedosáhla dohody, pokud jde o zahájení přístupových jednání se Severní Makedonií a Albánií. „Dnešní rozhodnutí rady pro obecné záležitosti ohledně Albánie a Severní Makedonie mne zklamalo, protože obě země splnily podmínky a zaslouží si zahájení přístupových jednání. Naše podpora integraci zemí západního Balkánu do EU trvá,“ řekl k tématu ministr Petříček. Další debatu o rozšíření EU tedy povedou lídři v rámci říjnové Evropské rady.

Ministři rovněž prodiskutovali návrh závěrů Evropské rady. Summit lídrů EU se ve dnech 17. a 18. října bude věnovat víceletému finančnímu rámci EU, příštímu institucionálnímu cyklu, problematice Turecka, brexitu či klimatickým otázkám.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama