Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,74. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.10.2019 18:42:00

Považuji za pokrytecké otočit se teď ke Kurdům zády

Považuji za pokrytecké otočit se teď ke Kurdům zády

Komentář ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka k situaci v Sýrii

 I já doufám, že se syrští uprchlíci budou moci brzy dobrovolně vrátit do svých domovů, ze kterých je vyhnala válka. Nemyslím si ale, že by měli být navraceni v rámci jakékoliv vojenské operace, turecké či jiné. Turecko si musí být vědomo svých závazků vyplývajících z mezinárodního humanitárního a uprchlického práva. Česko dlouhodobě a kontinuálně podporuje politické a diplomatické řešení konfliktu, boj s terorismem i návrat syrských uprchlíků. Na pomoc postiženým válkou v Sýrii investujeme každý rok 100 milionů korun. Obávám se, že vytvoření tzv. bezpečné zóny na severu Sýrie povede ve výsledku ke zhoršení situace a oddálení možnosti vrátit do válkou zničené Sýrie běžný život. Tak aby starostí dětí bylo hledání ztraceného míče, a ne boj o život.

Zatímco Turecko vnímá Kurdy jako své nepřátele, pro Česko a západní spojence to jsou pomocníci v boji proti teroristům. Byli to oni, kdo nám pomohl porazit tzv. Islámský stát. Na tento rozdílný pohled narážíme bohužel opakovaně. Považuji za pokrytecké se teď ke Kurdům otočit zády a bez jakékoliv debaty s jejich lídry nechat obsadit území, na kterém žijí. Ohlášený proces vzniku Ústavodárné komise v Sýrii nám dal naději na řešení celé krize politickou a diplomatickou cestou v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Postupný politický proces také umožní počátek rekonstrukce Sýrie a hromadný návrat uprchlíků. Nechci malovat čerta na zeď, ale mám obavy, že pokud se potvrdí americký úmysl přesunout síly a turecké plány na invazi do Sýrie, budou tyto naděje vážně ohroženy.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama