Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,61. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.10.2020 22:03:00

Rád vidím, když se kvůli společnému cíli spojí veřejnost i stát

Rád vidím, když se kvůli společnému cíli spojí veřejnost i stát

Ministr Petříček se zúčastnil výsadby Aleje porozumění. Přispěli na ni diplomaté i veřejnost.

 Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a jeho žena Iva se v sobotu 17. října 2020 zúčastnili výsadby Aleje porozumění podél části středověké poutní cesty. U zaniklé spojnice mezi obcemi Chýně a Jeneč bylo vysazeno 68 listnatých stromů. Na jejich pořízení se ve sbírce podílela veřejnost, ale i diplomatické sbory v ČR, které tak přispěly k závazku svých zemí zmírňovat dopady klimatické změny.

Šéf české diplomacie ocenil iniciativu všech, kteří se do projektu zapojili. „Podobné akce jsou skvělým příkladem spolupráce. Rád vidím, když se kvůli společnému cíli spojí veřejnost i stát. Nesmírně důležité je i mezinárodní zapojení,“ řekl ministr. Ke každému stromu, na který daná diplomatická mise přispěla, náleží vlajka konkrétního státu. Alej tak představuje příspěvek k porozumění států při zvládání globálních problémů a zapojování občanů do jejich řešení.

Vzhledem k epidemiologickým opatřením musel být program slavnostní výsadby upraven. Původně se ho měli kromě ministra zúčastnit i diplomaté z ambasád jednotlivých států. „Všechna nařízení musíme respektovat. Mrzí mě, že výsadba neproběhla podle plánu. Připravené stromy ale musí růst, vysadili jsme je proto v užším kruhu. Se všemi, kteří se na jejich pořízení podíleli, se potkáme na jaře a uspořádáme malý piknik,“ vysvětlil Petříček.

Asi 700 metrů dlouhá Alej porozumění se nachází podél poutní cesty, která historicky vedla z pražské Lorety až na františkánský klášter v Hájku. Původní pěšina byla rozorána v období kolektivizace, aby na jejím místě moha vzniknout zemědělská půda. Výsadbu nového stromořadí iniciovalo město Hostivice a obce Chýně a Jeneč ve spolupráci s Nadací Partnerství. Podílela se na ní také realizační firma Paměť krajiny či Ministerstvo životního prostředí. Záštitu převzal ministr Petříček.

Vysazené stromy se stanou dalším příspěvkem do iniciativy Sázíme budoucnost, která chce během pěti let motivovat veřejnost k vysazení 10 milionů stromů.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama