Miloš Babiš

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,82. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.07.2017 11:04:15 - Líba Konvalinka

kvalita potravin

Má Jurečka pravdu, když tvrdí, že stát nemůže určovat normy na prodej výrobků na našem trhu, a že může pouze určovat normy našim výrobcům? A nešlo by vytvořit nějaké značení potravin, u kterých víme, že se v cizině prodávají v jiném složení a kvalitě? Prodejci se to totiž snaží maskovat, a když můžou fungovat značky na kvalitní produkty, proč ne naopak? A třetí dotaz. Proč nezařídíte větší osvětu o kvalitě potravin? Samé pořady o vaření, ale ne o stolování, kvalitě potravin. Normální člověk ani nerozumí tomu, co je na obalu psáno. Děkuji, Líba

Odpověď

20.07.2017 12:26:45 - Miloš Babiš

Problematika kvality potravin je velmi komplexním tématem, které se nedá zjednodušit do pár vět. Pokud jde o dvojí kvalitu potravin, resp. různá složení opticky stejného výrobku v různých zemích, aktuálně tímto krokem výrobci a prodejci v případě, že je složení uvedeno na obalu, z právního hlediska nic neporušují. To ovšem nic nemění na tom, že bychom jako zákazníci neměli být nuceni hrát si v obchodě na detektivy.

Nemyslím si, že by v současné chvíli pomohla nějaká další „oficiální“ značka kvality či nekvality. Domnívám se totiž, a již dříve jsem to zmiňoval, že značení takovými značkami je dobrým nápadem, nicméně již teď jich máme víc, než dokáže běžný spotřebitel rozlišovat.

S tím pak souvisí i Vámi zmíněná osvěta o kvalitě potravin. Sám se o tuto osvětu snažím prostřednictvím svých článků a vytvářením a podporou návrhů legislativních opatření v Poslanecké sněmovně. Jsem však přesvědčen, že ten hlavní podnět musí jít od nás všech, tedy zákazníků. Musí tu být nejprve zájem spotřebitelů nakupovat kvalitní výrobky a zpočátku i naše snaha získat si o nich informace. Teprve potom jsme jako spotřebitelé schopni tlačit na výrobce i další orgány, aby na změně situace museli pracovat. V současnosti však již vnímám zvýšený zájem o tuto problematiku, což potvrzuje i Váš dotaz, a tak věřím, že se nám společnými silami postupně podaří prosadit na trh kvalitní potraviny s co nejjednodušším značením.