Ondřej Profant

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.06.2018 19:11:00

Novou datovou platformu Prahy vítáme

Novou datovou platformu Prahy vítáme

Piráti vítají vznik datové platformy Prahy Golemio (https://golemio.cz/), kterou ve středu představila městská společnost Operátor ICT. Jedná se totiž o jeden z opravdu klíčových prvků smart cities.

 Aby město bylo chytré, je potřeba, aby spolu jednotlivé části komunikovaly a rozhodnutí byla založena na datech. A přesně k tomu tato platforma slouží – k výměně dat mezi jednotlivými institucemi ve městě.

V Praze je dat nepřeberné množství: od městských částí přes příspěvkové organizace až po akciové společnosti. Golemio je rozšířením a nástavbou pražského katalogu otevřených dat, který spoluzaložil pirátský zastupitel Ondřej Profant (ZDE).

„Díky sdílení dat může město dosáhnout značných finančních úspor na budoucích IT systémech, rychleji a přesněji rozhodovat a poskytnout data občanům, kteří s nimi mohou dále pracovat. Třeba zkoumat, jak zlepšit síť MHD, či zjistit, kdy snáze zaparkuje,“ vysvětluje Ondřej Profant, který je dnes již poslancem.

Piráti krok k lepšímu sdílení dat za profesionálních podmínek chválí. „Velmi oceňujeme i to, že Operátor buduje interní kapacity, které drží know how, a dokonce hodlá integrační části řešení vyvinout jako open source software,“ dodává Profant.

Připomínky však máme k samotnému technickému řešení pro pilotní provoz. To bylo totiž soutěženo zcela bez dlouhodobé finanční rozvahy (TCO). Velmi se obáváme výrazného navýšení ceny v momentě, kdy do systému budou přibývat data ve větších objemech. Přitom právě navyšování objemu dat (a tím jejich přesnosti) je cílem datové platformy. Doufáme, že se s tímto problémem současný tým datové platformy dokáže vyrovnat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama