Ondřej Profant

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.12.2020 11:25:00

Občané mají právo komunikovat s úřady online, vláda ale zcela selhává

Občané mají právo komunikovat s úřady online, vláda ale zcela selhává

Komentář Ondřeje Profanta k digitalizaci státní správy


Zákon o právu na digitální služby měl přinést revoluci v digitalizaci státní správy. Občanům měl do pěti let od schválení garantovat právo na vyřizování veškeré komunikace se státem elektronicky. Prvním krokem mělo být vytvoření katalogu služeb, který jednotlivé agendy zmapuje a nastíní jejich digitalizaci. První verze tohoto katalogu byla publikována tento týden a bohužel je to katastrofa. Piráti proto vyzývají nedostatky urychleně napravit.

Dokument ilustruje neschopnost jednotlivých resortů se domluvit. Vláda viditelně nevyvinula žádnou snahu, aby byl katalog služeb úplný a přinášel vizi digitalizace pro Českou republiku. Namísto toho jsme dostali náhodnou, viditelně neúplnou, změť agend. Vláda navíc nemá v plánu digitalizovat neuvěřitelných 418 agend (to je 63 procent z celkových 663), a jednotlivá odůvodnění jsou skutečně absurdní:

  • Ministerstvo zemědělství argumentuje, že správní poplatek nejde zaplatit online.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu nenavrhlo žádnou agendu vhodnou k digitalizaci, u velké části z nich tomu údajně brání nemožnost seznámit se s podklady digitálně.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí také nenavrhlo ani jednu agendu, například pro seznámení se s podklady rozhodnutí ohledně vrácení přeplatku na dávce hmotné nouze je údajně „potřeba dostavit se osobně na úřad“, evidentně úřad nezvládá ani poslat doporučený dopis.

Zatím jde pouze o první verzi, která byla zaslaná do meziresortního připomínkového řízení. Zákon ukládá, aby katalog byl hotový do 1. února 2021. Je tedy ještě čas katalog vylepšit, ale vzhledem k přístupu této vlády to bude velmi složité.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama