Petr Šelepa

vedoucí kanceláře předsedy vlády a předseda OVV ČSSD Hodonín
  • ČSSD
  • Veselí nad Moravou
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

15.07.2011 10:17:36 - frei

Reflexe principů sociálnědemokratické etiky

1.nejde spíše o stranický fanatismus,který pouze vyřvává hrozby represemi?
2.Jak to je rozloženo mezi přívrženci jednotlivých významnějších stran?

Odpověď

17.07.2011 12:18:55 - Petr Šelepa
 1. Ano, zejména v pravé části spektra se dá hovořit o stranickém fanatismu, ale v podobě negativní propagandy obráceném vůči levici. Vrcholu tato kampaň dosáhla před květnovými volbami 2010. V některých aspektech by se dalo s argumenty pravice souhlasit, ale to se jednalo vesměs o podružnosti. Tím mám na mysli styl vystupování některých politiků ČSSD, některé aféry představitelů ČSSD - ze kterých ale byly okamžitě vyvozeny důsledky - např. kauza Vlček. A propos podobné kauzy - kauza Bárta a jeho půl milionu pro slečnu Kočí, nebo kauza předsedy rozpočtového výboru Suchánka (ODS) a jeho statisíců na úhradu dovolené v Dubaji - nechávají v poslední době vesměs všechny chladnými.
Zpět však k loňskému jaru a stručně - veškerá propaganda jejíž hlavním obsahem bylo strašení Řeckem a návratem komunismu byla falešná. Věnuji se tomu okrajově ve svém dalším článku na PL.

2. Jistá míra "stranického uvědomění" existuje ve všech politických stranách. Já jsem však chtěl zejména poukázat pro začátek na to, že vůči levici je uplatňována naprosto nesmyslná rétorika hostility, jejímž hlavním cílem není obsah, ani forma, ale účel - poškodit politického soupeře, kterého není pravice schopna vyřídit věcnými argumenty. ČSSD by si nedovolila v jakékoliv formě negativní kampaně spojit ODS, nebo TOP09 nebo VV např. se znaky a atributy hitlerovského Německa. kampaň ČSSD proti vám, kterou loni vedla ODS, ale bez skrupulí používala rudou pěticípou hvězdu. Antikampaň ČSSD byla věcná a používala (dnes už to můžeme posoudit) pravdivé argumenty. Antikampaň ODS a pravice obecně cílila na city a pudy voličů.

Na závěr poukazuji, že jsem si vědom kontroverzní politiky, kterou ČSSD vede v některých regionech, rád bych se co jen to jde distancoval od podivných praktik, které jsou i některým členům ČSSD vlastní, snažím se hovořit o takové ČSSD, která pokud možno bude reflektovat principy sociálnědemokratické etiky. Doufejme, že se takovou ČSSD současnému šéfovi strany a lidem kolem něj podaří pomalu vytvářet...