ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.07.2012 19:22:48

Úsporný balíček je v rozporu s programem ODS

Úsporný balíček je v rozporu s programem ODS

Opravdu mám teď divný pocit, když porovnávám náš předvolební program a naši dnešní skutečnou politiku. Razantní zvyšování daní, dvě sazby DPH, milionářská dávka, trestání rodin živnostníků. Nic z toho jsme neslibovali.

Poslanecký klub Občanské demokratické strany si odhlasoval dnes ráno závazné hlasování k tomuto zákonu a mně jako loajálnímu poslanci nezbývá nic jiného než toto rozhodnutí respektovat. Zároveň mi ale dovolte říct, že je férové říci, že s tím zásadně nesouhlasím.

Úsporný balíček, jak je navržen, je v rozporu s programem a dlouhodobou politickou Občanské demokratické strany. Je v přímém rozporu s tím, co jsme slibovali našim voličům. A jsem přesvědčen, že je i v přímém rozporu se zájmy České republiky a jejích občanů. Zvýšení daní jako lék na krizi prostě nefunguje. To jsme říkali vždy. Vždy jsme prosazovali nízké daně a navzdory kritikům z řad levice a odborům jsme na tom neustále trvali. Trvali jsme na tom, že tím snižujeme příjmy rozpočtu, ale zároveň jsme schopni ekonomiku nastartovat. A měli jsme pravdu. Po snížení a zjednodušení daní v roce 2008 se jejich výběr opravdu zvýšil, a to navzdory zpomalující se ekonomice. Opravdu mám teď divný pocit, když nás odbory poučují o platnosti Lafferovy křivky. A dokazují nám, že naše zvyšování daně snižuje jejich výběr a dusí ekonomiku.

Opravdu mám teď divný pocit, když porovnávám náš předvolební program a naši dnešní skutečnou politiku. Razantní zvyšování daní, dvě sazby DPH, milionářská dávka, trestání rodin živnostníků. Nic z toho jsme neslibovali. My jsme přece slibovali, že překonáme krizi, vypořádáme se s dluhy a nastartujeme Českou republiku k nové prosperitě. Proto nám voliči dali přednost před levicí. Bohužel se obávám, že tímto balíčkem jsme neobhájili svou ekonomickou kompetenci, která je hlavním rozpoznávacím znakem Občanské demokratické strany už od jejího založení před 20 lety.

Z těchto důvodů jsem na klubu Občanské demokratické strany navrhoval vrátit úsporný balíček do druhého čtení tak, aby byl čas na jednání a my jsme, ano, v koalici, mohli do balíčku prosadit alespoň část programu ODS. Bohužel, neuspěl jsem. A respektuji to. Nicméně neberu argument, že balíček musí zůstat tak, jak je, protože si to tak přál Miroslav Kalousek a Vít Bárta nebo dnes Karolína Peake. Stejně tak neberu argument, že pánové Sobotka a Filip by zvyšovali daně ještě víc. My nejsme TOP 09, my nejsme Věci veřejné ani dnes LIDEM, my nejsme samozřejmě ani ČSSD a KSČM, my jsme ODS, dámy a pánové, děkuji.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama