PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,29. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

05.05.2019 15:30:54 - Kozmo

Jak hodnotíte probíhající vzpomínkové oslavy osvobození naší vlasti v našem mediálním prostoru?

Vážený pane doktore, prosím o krátké hodnocení postupného vývoje vzpomínkových oslav osvobození naší vlasti od německého fašismu od 90. let po současnost. Jedná se mi o to, že se v současnosti uvádí naprosto běžně: "...že Rudá armáda nás neosvobodila, ale okupovala"! V podstatě se zamlčuje, že mělo dojít k likvidaci našeho národa! Je snaha banalizovat oběti padlých rudoarmějců při osvobození ČSR. Dochází k tak neuvěřitelným situacím, kdy na Slavnostech svobody v Plzni německý velvyslanec Christoph Israng se snaží vykládat úlohu sudetských Němců v minulosti pozitivně ( a chápat jejich dědictví ne jako ohrožení, ale jako šanci) a že konečně došlo ke "správnému" pochopení a "posunu" k jejich vnímání (Viz například přístup lidovců, ale i ODS - Fiala)! Přitom sudetská strana je nositelem nacistických tradic (a neprošla denacifikací). Lze říci, že dochází ke změně pohledu na výsledky 2. sv. války! Myslíte, že se jedná o politický zájem systému? (Viz výuka dějepisu) Děkuji.

Odpověď

06.05.2019 11:38:32 - PhDr. Josef Skála, CSc.
„Studená válka“ proti nám a našim spojencům sice zvažovala i jaderné útoky. Tehdejší generace však  zažily Mnichov, okupaci i šeříky, zasypávající sovětské tanky. Vyrazit na ně se zhovadilostmi, šířenými dnes, tak prostě nešlo. Teď se kalkuluje jak s generační obměnou, tak s brutálním zmrzačením pravdy o největší tragédii našich dějin počínaje už školní výukou. Ta demagogie plní politickou objednávku. A tu diktuje hlavně „strana války“, mající spadeno na tu samou kořist jako Hitler a parta jeho vyvrhelů. Pravda o tom, kdo všechno si ten „totáč“ jako řemen vypiplal a ponoukal východním směrem – a kdo musel, za cenu gigantického hrdinství i ztrát, hasit i koudel hořící pod šimpánem těch „liberálních“ krasoduchů – se dnešním válečným magorům do krámu samozřejmě nehodí. A tak jí jdou po krku mamutí cenzurou a lží.

Obojí má „soft“ i „hard“ verze. Okázalé trachtace, konající se rok co rok hlavně v Plzni, mají těm, komu se pravda většinou tutlá už od školy, vygumovat z hlavy úplně, kdo že nás před nacistickou genocidou zachránil skutečně. Jezuitský švindl, pokud jde o roli henleinovské iredenty – a nářky nad poválečným „bezprávím“ vůči té Hitlerově „páté koloně“ – lidem sugerují, že co do vzájemné viny jsme na tom my i Němci zhruba stejně. I otázka reparací, které nám Německo dluží dodnes, se tak má jevit div ne jako nemístná urážka. Hlavní cíl celé demagogie však bere fakta i morálku ještě nestoudnějším útokem. Oč víc myje pracky skutečným viníkům druhé světové války, tím víc se ji pokouší přišít Sovětskému svazu. A právě tím podpořit „obraz nepřítele“, kterým si myje pracky politika vojenského obkličování dnešního Ruska. A tohle už není jen vrchol amorální sprostoty. To už je idiotská hra s ohněm. Ohrožuje i každého, kdo jí zobe z ruky.                

800x600 Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4