PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

02.04.2020 13:29:36 - kerejam

Malověrní

Po převratu v r. 1989 zůstalo v pozdější KSČM cca 10% původních členů. Těch 90% bývalých šmahem nazval s.Grospič v článku „Je to třicet let“ kariéristy a malověrnými, co odhodili červené knížky. Není to tak, že oni se sakra spálili v bezmezné důvěře ve vedení KSČ a že přestali slepě věřit - všem? Kdo podle Vás dával KSČM hlasy, kdy byla ještě dvacet dalších let třetí nejsilnější politickou stranou? Proč se jí poslední dobou hlasů nedostává?

Odpověď

02.04.2020 16:39:21 - PhDr. Josef Skála, CSc.
Po privatizačním převratu ze strany skutečně odešla spousta lidí, kteří v ní byli z kariéristických pohnutek. Hemží se jimi i celá diluviální pravice. Odešli však i lidé, kteří se cítili zrazeni tím, že moc padla do cizích rukou tak snadno a ostudně. V tu chvíli ovšem věděli jen moc málo, pokud vůbec, že za drátky tahali grázlové v čele "katastrojky". Naše tehdejší vedení tlačili ke kapitulaci mimořádně podle a zákeřně. Přesto jsme mívali až kolem miliónu voličů i počátkem tohoto století. A třeba v prvních volbách do Evropského parlamentu, kdy stál v čele kandidátky Míla Ransdorf, jsme získali celou čtvrtinu všech českých mandátů. 

Proč je to úplně jinak v posledních letech? Doba se změnila. Sladké iluze zhořkly. Volby jsou hlavně střetem o kriktické nálady. A právě ty ukazují záda politice, která zamrzla kdesi v 90. letech. Lidem tak říká, co vědí už dávno sami. A dnes už nemá v čele ani výrazné osobnosti jako tehdy. Hlavně to dál a dál zužuje okruh našich příznivců. A níž a níž sráží i naše volební výsledky a preference. Média se nám pošklebují, že jsme "součástí establishmentu" a "KSČM si pronajalo ANO". Pokud to nezměníme ani za dnešní krize, která zdaleka neskončí se zrušením nouzového stavu, mám o budoucnost strany, za niž tisíce lidí neváhali cedit i krev, velice vážné obavy.